Wysypali furgonetkę trocin pod Sejmem. Greenpeace protestuje przeciwko wycince drzew

Redakcja
27.04.2017 10:31
Furgonetka Greenpeace wysypuje trociny przed sejmem
fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Furgonetka trocin wysypana przed Sejmem - w ten sposób Greenpeace protestuje przeciwko wycince drzew, do której zdaniem obrońców przyrody doszło w Polsce.

Przed bramą Sejmu pojawiła się ogromna sterta trocin. Usypali ją aktywiści Greenpeace, którzy surowce na Wiejską przywieźli w furgonetce. Jak dowiedział się reporter Radia Zet Mariusz Gierszewski, ma to związek z pracami Senatu nad znowelizowaniem ustawy o wycince drzew. Inicjatywie towarzyszy wymowne hasło "Lex Szyszko. Polska w trocinach".

W senacie trwają prace nad zmianami w prawie wprowadzonym przez ministra Szyszkę. Według działaczy Greenpeace senatorowie nie skorzystali z możliwości naprawienia chaosu, jaki wywołał LEX Szyszko i nie przyjęli propozycji poprawek zgłoszonych przez organizacje społeczne.

Zobacz także

- Chcieliśmy przypomnieć senatorom i posłom, że las, drzewa rosną bardzo długo i bardzo szybko można je zamienić w trociny - podkreślił podczas briefingu towarzyszącego akcji dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.

Kopiec trocin został rozsypany na ulicy Wiejskiej przed wjazdem do gmachu Sejmu. Ekolodzy mieli też ze sobą transparenty z napisami "Lex Szyszko. Polska w trocinach".

Cyglicki wyjaśnił, że akcją przed Sejmem Greenpeace chce wyrazić poparcie dla postulatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i ruchy miejskie, które miały "naprawić coś, co zepsuło Lex Szyszko, czyli ustawa ministra Jana Szyszki". Podkreślił, że poprawki społeczne nie zostały zaakceptowane przez posłów. Ekolodzy postulują m.in. o wydłużenie czasu, w którym urzędnik gminny miałby dokonać oględzin działki po zgłoszeniu chęci wycinki. Zgodnie z procedowaną nowelą jest to 14 dni, co ekolodzy uważają za zbyt krótki okres.

Radio ZET/MG/PAP/MAAL