Zamknij

Greenpeace zakrył siedziby PiS i PO. Policja „ściąga” i zatrzymuje aktywistów

14.05.2019 11:54
greenpeace
fot. Twitter.com/Greenpeace

Aktywiści Greenpeace zasłonili we wtorek siedziby PiS i Platformy Obywatelskiej czarnymi transparentami z hasłem: „Polska bez węgla 2030”. Organizacja protestowała w ten sposób przeciw „ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie”. Teraz trwają zatrzymania aktywistów.

Po wielkiej akcji Greenpeace w Warszawie policja przyjęła zawiadomienie dotyczące naruszenia miru domowego. „Służby właśnie ściągają aktywistów z siedziby PO” – napisali przedstawiciele organizacji na Twitterze niedługo po rozwieszeniu czarnych transparentów.

Zobacz także

„Pierwsze osoby zostały już zatrzymane. Odpowiedzialność w tym przypadku to nawet rok pozbawienia wolności” – potwierdził kom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

Greenpeace na budynkach PiS i PO

Organizacja protestuje przeciw „ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie”. Jak tłumaczą organizatorzy akcji, obie partie – PO i PiS – pominęły kwestie ochrony klimatu w swoich programach wyborczych i nie zaproponowały daty odejścia Polski od węgla.

Ekolodzy podkreślają, że protest odbywa się dzień po tym, jak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskutowany był rządowy projekt Polityki Energetycznej Polski, który zakłada, że do 2030 r. ilość spalanego w naszym kraju węgla utrzyma się na niemal niezmienionym poziomie.

Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego.

Paweł Szypulski z Greenpeace

Szypulski dodał, że największa partia opozycyjna wciąż nie przedstawiła żadnej wiarygodnej alternatywy dla prowęglowej strategii rządu. „Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna – liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej, zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość” – podkreślił.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Greenpeace