Zamknij

Problemy z grobem Piotra Woźniak-Staraka. Wójt i sanepid zawiadomili policję

28.10.2019 16:55
MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER  Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Pogrzeb-Piotra-Wozniaka-Staraka.-Producent-filmowy-zostal-pochowany-w-Fuledzie
fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Grób Piotra Woźniaka-Staraka nie jest katakumbą? Wójt Giżycka i powiatowa stacja sanepidu w tym mieście złożyli oficjalne zawiadomienie na policję dotyczące tego, że w Fuledzie popełniono prawdopodobnie wykroczenie polegające na pochówku poza obrębem cmentarza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Grób Piotra Woźniaka-Staraka wzbudza wiele kontrowersji. Decyzją rodziny producent filmowy został pochowany na terenie posiadłości rodzinnej w Fuledzie w gminie Giżycko. Gdy rodzina ujawniła zamiar pochówku na prywatnej posesji warmińsko-mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że rodzina nie dostała na to zezwolenia.

Grób Piotra Woźniaka-Staraka. Wójt i sanepid zawiadomili policję

Zawiadomienia wójta i sanepidu to efekt kontroli, jaką w Fuledzie na prośbę obu instytucji przeprowadził powiatowy nadzór budowlany w Giżycku. Stwierdził on, że grób Piotra Woźniaka-Staraka w Fuledzie nie odpowiada warunkom stawianym katakumbom.

Złożyłem dziś do komendanta policji w Giżycku zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia wykroczenia polegającego na pochówku poza obrębem cmentarza

poinformował PAP w poniedziałek wójt Giżycka Marek Jasudowicz

Przyznał, że chodzi o pochówek Piotra Woźniaka-Staraka, którego pochowano na terenie prywatnej posiadłości w Fuledzie. 

Podobne zawiadomienie złożył na policji w Giżycku powiatowy sanepid. - Nasze zawiadomienie dotyczy tej samej kwestii - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor wojewódzkiego sanepidu w Olsztynie Janusz Dzisko.

Zobacz także

Ustawa o cmentarzach wskazuje, że pochówku zmarłych można dokonywać na cmentarzach. Art. 18 tej ustawy stwierdza, że "kto narusza przepisy niniejszej ustawy lub rozporządzeń wydanych na jej podstawie, podlega karze aresztu lub grzywny. Orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia".

Śmierć Piotra Woźniaka-Staraka 

Piotr Woźniak-Starak wypadł z motorówki na jeziorze Kisajno. Do wypadku doszło w nocy 18 czerwca br. Nurkowie odnaleźli ciało 22 sierpnia. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, która bada okoliczności zdarzenia, podała, że przyczyną zgonu producenta była "ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, będąca następstwem masywnego urazu czaszkowo-mózgowego, w wyniku działania narzędzia ostrokrawędzistego. Rozmieszczenie i cechy morfologiczne ran wskazują, że najprawdopodobniej powstały one w wyniku zadziałania śruby napędowej łodzi motorowej".

Prokuratura ujawniła też, że badania chemiczne krwi zmarłego wykazały obecność 1,7 promila alkoholu etylowego, zaś badania chemiczne moczu wykazały obecność 2,4 promila alkoholu etylowego.

RadioZET.pl/PAP