Zamknij

Zdjęcia TOPR z wnętrza jaskini. Ratownicy pracują w bardzo ciężkich warunkach

21.08.2019 18:54
Zdjęcia TOPR z wnętrza jaskini. Ratownicy pracują w bardzo ciężkich warunkach
fot. www.topr.pl

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało na swojej stronie zdjęcia z akcji, prowadzonej wewnątrz jaskini Wielkiej Śnieżnej. Fotografie szokują – wyraźnie widać, z jak ciężkim zadaniem muszą zmierzyć się górscy ratownicy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ratownicy przeciskają się przez bardzo wąskie szczeliny. Ponadto, przeprowadzane na tym odcinku działania pirotechniczne, mające na celu poszerzenie korytarzy, pozostawiają w powietrzu szkodliwe dla ludzkiego organizmu pyły. Pogoda również nie sprzyja TOPR-owcom – warunki nie pozwalają na użycie helikoptera.

Pogoda uniemożliwia użycie śmigłowca w akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

- Jeżeli pogoda się poprawi, do akcji zostanie ponownie włączony śmigłowiec, a jeżeli nie, to będziemy się poruszali metodami tradycyjnymi. Ma to związek z tym, że ekipa będzie mniej wypoczęta, bo musi pokonać pewien dystans do wejścia do jaskini - powiedział podczas briefingu w środę naczelnik TOPR, Jan Krzysztof.

Zobacz także

- Jeżeli nie dojdzie do bardzo długotrwałych opadów, to w jaskini nie powinno się pojawiać więcej wody. Cały czas obserwujemy sytuację i mamy na uwadze, że może się to zmienić. Zbyt dużo wody w jaskini jest jednoznacznym wskazaniem do wycofania się. Cały czas obserwujemy prognozy pogody. Na razie takiego ryzyka nie ma – dodał naczelnik TOPR.

WS1
fot.
WS2
fot.
WS4
fot.
źródło: www.topr.pl

Jeżeli potwierdzą się informacje ratowników, że grotołazi nie byli przygotowani do biwaku wewnątrz jaskini, to brane jest pod uwagę ryzyko bardzo głębokiej hipotermii, wręcz z dużym prawdopodobieństwem śmierci poszukiwanych. We wnętrzu jaskini panuje stała temperatura około 4 stopni Celsjusza.

Naczelnik dodał, że aby ewakuować poszukiwanych z wnętrza jaskini poszerzaną aktualnie drogą w noszach, będą konieczne dodatkowe prace i to dosyć poważne, gdyż korytarz jest zbyt wąski. Jest to najkrótsza droga ewakuacji.

Zobacz także

- Cały czas wierzymy, że jesteśmy bardzo blisko celu. Widzimy już, że poziomo od miejsca poszukiwań odchodzi jakiś kanał, ale nie jesteśmy w stanie ocenić jego gabarytów. Najtrudniejsze zadanie to dojście do poszukiwanych. W momencie kiedy ich znajdziemy będziemy oceniać, jak będą postępowały dalsze pracę. Wszystko zależy od tego, jaka będzie sytuacja, czy żyją, czy są w ciężkim stanie – stwierdził Jan Krzysztof.

Ratownicy dokładnie odtworzyli trasę wędrówki grotołazów od momentu, gdzie znaleźli ich ekwipunek.

Zobacz także

Do wyjścia jest już przygotowana ekipa ze sprzętem ratowniczym, zapasami żywności i sprzętem biwakowym, która trafi na miejsce w środę po południu. Ekipy poszukiwawcze cały czas pracują w systemie zmianowym. Na miejscu działa jeden pirotechnik i sześcioosobowe wsparcie

Jaskinia Wielka Śnieżna zamknięta do odwołania

Z uwagi na trwającą akcję ratunkową w Jaskini Wielkiej Śnieżnej do odwołania obowiązuje zakaz wejścia do systemu jaskiń Śnieżnej, Jasny Aven, Wielka Litworowa, Nad Kotliny, Wilcza oraz do wszystkich jaskiń w Wyżniej i Niżniej Świstówce - poinformowały w środę władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zakaz dotyczy zarówno taterników jaskiniowych, jak i osób prowadzących badania naukowe. Prosimy o nieplanowanie działań w tym rejonie - czytamy w komunikacie TPN.

Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach nie jest dostępna dla zwykłych turystów.

Zobacz także

Sześciu grotołazów weszło do tej jaskini w ubiegły czwartek. Dwóch z nich zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach. Czterej pozostali po wyjściu z jaskini w sobotę późnym popołudniem zawiadomili ratowników TOPR.

Zobacz także

Jaskinia Wielka Śnieżna jest najdłuższa i najgłębsza w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, ma kilka wejść.

 

RadioZET.pl/TOPR/TPN/PAP