Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Będzie zmiana unijnego prawa dot. odebranych dzieci? Polska wśród krajów, które składają projekt

11.01.2018 16:12
xxx wiadomosci

Grupa Wyszehradzka zaapeluje o nowe unijne prawo w sprawie umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych za granicą - dowiedziało się Radio ZET.

Dzieci fot. Pixabay

Nowa regulacja rozporządzenia Bruksela II Bis ma pozwolić zachować tożsamość dziecka. Teraz o tym, do jakiej rodziny zastępczej trafi dziecko, decyduje państwo, w którym przebywa. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry przedstawią swoją propozycję Komisji Europejskiej w pierwszym tygodniu lutego.

Według projektu informacje o polskim dziecku, które zostało odebrane rodzicom w innym kraju, mają trafić do Ministerstwa Sprawiedliwości danego państwa i to właśnie resort będzie szukał rodziny zastępczej wśród krewnych, a jeśli nie znajdzie, to umieści je w takich rodzinach, w których będzie zachowana tożsamość dziecka.

- Tzn. język, kultura i religia. To budziło od lat wielkie kontrowersje, czyli chociażby to umieszczanie dzieci w rodzinach niemieckich, a nawet tureckich - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Do rodziny zastępczej za granicą może trafić półroczne dziecko, które wówczas już nie powróci do swoich korzeni. Do rodziny o innym języku może jednak trafić na przykład 10-latek, dla którego będzie to dramatyczne przeżycie.

RadioZET.pl/NaTa/MP

Oceń