Zamknij

Salmonella w żłobku i przedszkolu. Zatrucie u kilkudziesięciu osób

30.07.2021 10:10
Salmonella w żłobku i przedszkolu
fot. Shutterstock

Zatrucie Salmonellą u ponad 20 osób w żłobku i przedszkolu w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim. Trwa badanie próbek od pozostałych dzieci i ich opiekunów. Placówka została zamknięta, trwa postępowanie epidemiologiczne.

Salmonella w żłobku i przedszkolu w Gryfinie. Jak dotąd zatrucie potwierdzono u ponad 20 osób, w tym głównie dzieci. - Wszystkie osoby, u których potwierdzono zakażenie salmonellą, zostały odsunięte decyzjami administracyjnymi od uczęszczania na zajęcia w żłobku lub od wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby do czasu uzyskania trzech ujemnych wyników w kolejnych badaniach kontrolnych - powiedziała w rozmowie z igryfino.pl Wioletta Rożko, państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

Na wniosek dyrektorów zamknięto tymczasowo obie placówki. Jak podaje portal igryfino.pl, żłobek i przedszkole zostaną teraz zdezynfekowane.

Gryfino. Salmonella w żłobku i przedszkolu. Zatrucie u kilkudziesięciu osób

Żłobek i przedszkole w Gryfinie znajdują się w jednym budynku i mają wspólną kuchnię, dlatego zakażonych może być nawet kilkadziesiąt osób.

Zachodniopomorski sanepid zbada, co było przyczyną zatrudnia. Obecnie trwa postępowanie epidemiologiczne. - Sukcesywnie osoby z kontaktu z osobami zakażonymi otrzymują skierowania na badania celem potwierdzenia bądź wykluczenia zakażenia salmonellą - informuje sanepid.

Salmonella to rodzaj bakterii, która jest główną przyczyną zatruć pokarmowych na całym świecie. Bakterie są zazwyczaj spożywane przez ludzi wraz z produktami pochodzenia zwierzęcego – mięsem, jajkami, mlekiem. Objawy zakażenia Salmonellą pojawiają się kilkanaście godzin po jedzeniu i obejmują gorączkę, bóle brzucha, biegunkę, nudności i wymioty.

ZOBACZ TAKŻE: Salmonella i salmonelloza: jak uchronić się przed zatruciem? Objawy zakażenia Salmonellą

Zakażenie Salmonellą prowadzi do salmonellozy, czyli zakaźnej choroby przebiegającej zazwyczaj jako nieżyt żołądkowo-jelitowy. Salmonelloza może mieć stosunkowo łagodny przebieg, wtedy objawy ustępują w ciągu kilku dni. Choroba może również zaatakować znacznie mocniej, zmuszając chorego do przebywania w szpitalu.

RadioZET.pl/ igryfino.pl/ gazeta.pl