Zamknij

Eksperci: Blisko 2 mln zachorowań na grypę. "Ostatni moment na szczepienie"

16.01.2020 08:18
Grypa
fot. EAST NEWS

To ostatni moment na szczepienie przeciw grypie – alarmuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, przewidując kulminację zachorowań w „sezonie”. Według szacunków zachorowało już ok. 1,8 mln osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia przed „sezonem na grypę” wybrzmiały w czasie wykrywania w Polsce kolejnych ognisk ptasiej grypy. Jak podkreślają eksperci, zdarzają się jednak przypadki, gdy wirus grypy ptaków zmienia cechy i staje się zagrożeniem dla życia człowieka.

OPZG zaleca, by w celu uniknięcia wirusa i jego mutacji decydować się na szczepienia.

Zobacz także

W tym sezonie na grypę i choroby grypopodobne zachorowało już prawie 1,8 mln osób, hospitalizacji wymagało ponad 4 tys. z nich. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom grypy. Skuteczność szczepień u zdrowych osób poniżej 65. roku życia sięga 70-89%. Czy można się jeszcze się zaszczepić? Jak najbardziej, bo w praktyce szczyt zachorowań w Polsce przypada na styczeń – marzec

OPZG

Do najczęstszych objawów grypy przy braku szczepień są: zapalenie płuc, oskrzeli lub mięśnia sercowego czy niewydolność oddechowa. Istnieje też ryzyko powikłań neurologicznych: zapalenia mózgu lub opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne.

Zobacz także

Nie jest jeszcze za późno, aby wykonać szczepienie, nawet w styczniu. Odporność zyskujemy już po tygodniu

Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

RadioZET.pl/ Opzg.pl/