Zamknij

Grzegorz Braun kandydatem na prezydenta Gdańska. Niedawno żałował, że Paweł Adamowicz nie stanie już przed sądem

Redakcja
25.01.2019 17:51
Grzegorz Braun kandydatem na prezydenta Gdańska. Niedawno żałował, że Paweł Adamowicz nie stanie już przed sądem
fot. YouTube/GrzegorzBraun

Prawicowy reżyser i publicysta Grzegorz Braun poinformował, że wystartuje w wyborach na prezydenta Gdańska, które odbędą się 3 marca. Jak dotąd swój start zapowiedzieli Aleksandra Dulkiewicz, dotychczasowa wiceprezydent, która po śmierci Pawła Adamowicza pełni obowiązki prezydenta miasta oraz wnuk Anny Walentynowicz - Piotr, były radny Gdańska z ramienia PiS. Główne ugrupowania, w tym PiS i PO, nie wystawią swoich kandydatów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Grzegorz Braun ogłosił swoją kandydaturę w internetowym programie publicystycznym wRealu24.pl. – Jeśli komitet zostanie zarejestrowany, to wtedy dopiero trzeba będzie wykonać ciężką pracę i spełnić wstępny warunek jakim jest zbiórka podpisów – zapowiada reżyser.

Zobacz także

- Chciałbym, żeby to nasi rodacy się sprawdzili w tej kampanii. Żeby dali głos. Czy chcą żeby było tak jak było, czy chcą żeby coś się realnie zmieniło. Wygranie bitwy o Gdańsk będzie wspaniałym pokazem naszych możliwości – dodaje Braun.

Kilka dni po tragedii jaka miała miejsce w Gdańsku podczas 27. Finału WOŚP, Braun nie szczędził ostrych słów pod adresem zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. – Oczywiście pan Adamowicz jest już przed sądem Bożym i tutaj ja nawet nie próbuję wyrokować, natomiast żałuję, że z tego powodu nie stanie przed sądem ludzkim. Przed tym sądem powinien stanąć, może nie jako oskarżony, ale świadek koronny.

Aleksandra Dulkiewicz kandydatką na prezydenta Gdańska. „Wiem, że pan prezydent by sobie tego życzył”

Grzegorz Braun to kontrowersyjny prawicowy publicysta i reżyser. W 2015 roku startował w wyborach na urząd prezydenta RP, w których zdobył 0,83 proc. głosów. Kilka miesięcy później, jego komitet wyborczy o nazwie „Szczęść Boże!” wystartował w wyborach parlamentarnych, w których uzyskał… 0,09 proc. głosów. Obecnie, wraz z partią Wolność Janusza Korwin-Mikkego i Ruchem Narodowym, Braun zaangażował się w tworzenie prawicowej koalicji na wybory do Parlamentu Europejskiego.

Chęć udziału w wyborach na prezydenta Gdańska zadeklarował także wnuk Anny Walentynowicz – Piotr. – Gdańszczanom należy się moim zdaniem dyskusja na temat różnych wizji funkcjonowania Naszego Miasta oraz umożliwienie im dokonania demokratycznego wyboru jednej z nich. Dlatego za namową swoich znajomych i przyjaciół postanowiłem o kandydowaniu w nadchodzących wyborach jako kandydat niezależny. Zastrzegam przy tym jednoznacznie, iż decyzja ta nie była w żaden sposób uzgadniana ani nawet konsultowana z jakimikolwiek środowiskami partyjnymi – napisał Walentynowicz.

Wybory w Gdańsku odbędą się 3 marca

W niedzielę, 3 marca odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia po tym, jak został zaatakowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zobacz także

– Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska, choć kontekst jest bardzo dla mnie bardzo trudny i bolesny; wiem, że prezydent Adamowicz by sobie tego życzył – poinformowała kilka dni temu p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

RadioZET.pl/BM