Grzegorz Schetyna: Ostatnie 30 lat to najlepszy czas polskiej historii

04.06.2019 13:15
Grzegorz Schetyna: Ostatnie 30 lat to najlepszy czas polskiej historii
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Grzegorz Schetyna, Lech Wałęsa i politycy Platformy Obywatelskiej wzięli dziś udział w uroczystościach 30-lecia częściowo wolnych wyborów w Gdańsku. Lider PO Grzegorz Schetyna podkreślał znaczenie tej rocznicy. Ocenił, że minione trzy dekady były najlepszym czasem w historii Polski.

Schetyna wespół z politykami PO i byłym prezydentem Lechem Wałęsą złożyli dziś kwiaty pod gdańskim Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Osobne delegacje wysłały samorządy polskich miast, na czele z gospodarzem, prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

To jest ważne, to był dzień nie tylko znak historii, ale drogowskaz, kamień milowy dla młodego pokolenia. Abyśmy mogli spojrzeć na ostatnie 30 lat jako na najlepszy czas w polskiej historii.

Grzegorz Schetyna, lider PO, na przemówieniu w 30 rocznicę wyborów 4 czerwca

W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że minione trzy dekady są czasem „rozmowy, debaty, takiej koegzystencji, współpracy, budowania wspólnoty”.

Lech Wałęsa z kolei mówił o konieczności pamiętania o 4 czerwca 1989 roku. Mówił o „wielkim etapie na drodze do wolności”. Przyznał jednak, że tamten kompromis (tzw. sejm kontraktowy i wolne wybory do Senatu) był „kiepski”, ale bez niego „nie byłoby dnia dzisiejszego, tak trzeba to rozumieć”.

Zobacz także

– Trzeba też rozumieć, że po dojechaniu do przystanku „wolność” przekazaliśmy demokracji i społeczeństwu to zwycięstwo. Teraz od tego momentu, to, co się dzieje dobrego i złego, to już naród cały bierze i udział, i odpowiedzialność – powiedział Wałęsa.

RadioZET.pl/PAP