Zamknij

Schetyna: jestem za integracją opozycji

Redakcja
05.12.2018 09:08
Schetyna: jestem za integracją opozycji

– Jestem za integracją opozycji, takie jest oczekiwanie wielu Polaków; uważam, że taka integracja klubów parlamentarnych jest interesująca, ciekawa, daje nową jakość – oświadczył w środę lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oświadczyła, że jest zwolenniczką powstania wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej. Oceniła, że połączenie klubów, PO i Nowoczesnej, dałoby wyborcom jasny sygnał, że KO to twardy polityczny byt, który jest w stanie pokonać PiS.

Zobacz także

Podczas porannej rozmowy w „Sygnałach dnia” Schetyna został zapytany m.in., czy w Sejmie powinien powstać wspólny klub PO i Nowoczesnej.

„Jestem za integracją opozycji”

– Ja jestem za integracją opozycji. Mówiłem o tym wcześniej, już przed wyborami samorządowymi. Takie jest oczekiwanie wielu Polaków – odpowiedział szef Platformy.

Jak dodał, powołanie Koalicji Obywatelskiej, czyli współpraca PO z Inicjatywą Polską i Nowoczesną, była „taką próbą, sygnałem, że opozycja może się integrować”.

Zobacz także

– Teraz z natury rzeczy jesteśmy w maratonie wyborczym i ważne są następne kroki. Uważam, że taka integracja klubów parlamentarnych [...] jest interesująca, ciekawa, daje nową jakość – stwierdził Schetyna.

Niektórzy posłowie Nowoczesnej sceptyczni

Posłowie Nowoczesnej są podzieleni w sprawie utworzenia wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. Część z nich – w tym liderka partii Katarzyna Lubnauer, sekretarz generalny Adam Szłapka czy wiceszef ugrupowania Jerzy Meysztowicz – uważa, że połączenie klubów PO i Nowoczesnej nie przyniesie partii korzyści. Z kolei zdaniem szefowej klubu Kamili Gasiuk-Pihowicz oraz posłów Kornelii Wróblewskiej i Marka Sowy zacieśnianie współpracy w KO jest konieczne.

Szef Platformy pytany był też w Polskim Radiu, czy w KO byłoby miejsce dla nowej partii politycznej Ryszarda Petru – Teraz!, a także dla nowej inicjatywy Roberta Biedronia. Schetyna odparł: „Szeroka koalicja absolutnie tak”. „Musi być jednak minimum programowe, ten wspólny mianownik programowy” – zaznaczył.

Zobacz także

Dodał, że przy wyborach europejskich ten wspólny mianownik jest prosty do zdefiniowania. „Te wybory będą miały charakter plebiscytu – czy Polexit, czy silna obecność w integrującej się Europie, taka będzie debata przed tymi wyborami i będzie łatwiej zbudować nam koalicję wokół wariantów takich twardych proeuropejskich” – mówił.

Na uwagę, że PiS nie chce wyprowadzać Polski z UE, Schetyna stwierdził, że „to, co robi PiS w Europie, pokazuje, że wyraźnie wyprowadza nas na margines, a z marginesu poza struktury wspólnoty europejskiej”.

„Dzisiaj PiS zagraża w tak wielu przestrzeniach pozycji Polski”

– Można mówić o antypisie, że to nie jest program, ale dzisiaj PiS zagraża w tak wielu przestrzeniach pozycji Polski, że bardzo dobre zdefiniowanie takiej sensownej otwartej antytezy, właśnie proeuropejskiej, jest możliwe – powiedział.

Zobacz także

– Mnie zależy na tym, aby zbudować listę, która wygra bardzo wyraźnie wybory z PiS i potwierdzi europejskie aspiracje Polaków i taką listę zbudujemy – deklarował.

RadioZET/Polskie Radio/PAP/JZ