Zamknij

Grzegorz Schetyna w Radiu ZET: Sprawa KNF to ogromna afera, taka ośmiornica państwa PiS

Redakcja
14.11.2018 09:15
Grzegorz Schetyna w Radiu ZET: Sprawa KNF to ogromna afera, taka ośmiornica państwa PiS
fot. East News

– Trzeba powiedzieć wprost: jest ogromna afera. Państwo musi działać, sprawa dotyczy polityków Prawa i Sprawiedliwości, KNF, NBP. Jest pytanie o Prokuratora Generalnego i udział Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie – czy miał wiedzę i czemu nie reagował. Do tego potrzebna jest komisja śledcza i my taki wniosek złożymy – zapowiada w Radiu ZET Grzegorz Schetyna, komentując aferę KNF. Przewodniczący PO nazwał ją „skandalem i ośmiornicą państwa PiS”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Szef KNF, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemu finansowego w Polsce, proponuje biznesmenowi łapówkę. Sprawa trafia do prokuratury z doniesienia, a ta nic z tym nie robi – komentuje Schetyna w rozmowie z Beatą Lubecką. – Taka sprawa w normalnym kraju musi być związana z powołaniem komisji śledczej – uważa.

Gość Radia ZET dodaje, że za czasów Platformy Obywatelskiej prokuratura była niezależna:

– Kontrolowała także rząd. Dzisiaj to Zbigniew Ziobro jest Prokuratorem Generalnym i on tę sprawę będzie nadzorował. Nie mam do niego zaufania – twierdzi Schetyna.

Aferę KNF Schetyna nazywa „patologią państwa PiS”.

– Będziemy mieli debatę, będziemy tłumaczyć, dlaczego nie chcą zgodzić się na to, żeby powiadomić opinię publiczną o całym tym procederze, który doprowadził do całej tej sytuacji, czyli dymisji szefa KNF – mówi przewodniczący PO. I dodaje: – Daliśmy ultimatum premierowi Morawieckiemu. To on powinien zażądać komisji śledczej.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej skomentował też koalicję Prawa i Sprawiedliwości zawartą w sejmiku dolnośląskim z bezpartyjnymi.

– To, że PiS odtrąbił sukces, mnie nie dziwi, jest pytanie, co będzie dalej. Uważam, że sprawa jest poważniejsza, bo doszło do klasycznej korupcji politycznej – uważa Schetyna.

Jak twierdzi, będzie to niekorzystne dla Dolnego Śląska, „bo jak można w taki sposób prowadzić politykę, że kupuje się głos radnych sejmiku za to, że jedno miasto jest preferowane kosztem kilkudziesięciu innych?” – pyta.

Gość Beaty Lubeckiej zapewnia, że jego ugrupowanie cały czas prowadzi rozmowy koalicyjne z m.in. z PSL i Lewicą. O sejmikach mówi:

– Matematyka jest prosta, jest dziewięć, które musimy ułożyć w taki sposób, żeby znaleźć porozumienie.

Zapytany, czy koalicja na Mazowszu jest przesądzona, odpowiada „tak. Na pewno tak. Mazowsze jest ważne, bo jest bardzo dużym regionem”.

RadioZET.pl