Zamknij

Schetyna: żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin od izraelskiego rządu

Redakcja
18.02.2019 11:28
Schetyna: żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin od izraelskiego rządu
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East news

– Żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin od izraelskiego rządu, od premiera Benjamina Netanjahu, od p.o. ministra spraw zagranicznych Israela Katza – powiedział w poniedziałek lider PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że Katz „w sposób rasistowski, antypolski” zabrał głos.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef PO powiedział na konferencji we Wrocławiu, że doszło do wpisania Polski i naszej historii w kampanię wyborczą, która trwa w Izraelu.

Zobacz także

– Po wypowiedzi bardzo takiej nie do zaakceptowania premiera Netanjahu, który powinien za nią przeprosić, mamy do czynienia z następnym sygnałem, tzn. z tym, co usłyszeliśmy w wypowiedzi ministra spraw zagranicznych rządu izraelskiego Israela Katza, który po raz kolejny w sposób rasistowski, antypolski zabrał głos, potwierdzając ten incydent, który zdarzył się w muzeum Polin z udziałem Netanjahu – powiedział lider PO.

„Żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin”

Podkreślił, że to są rzeczy nie do zaakceptowania.

Zobacz także

– Żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin od izraelskiego rządu, od premiera Netanjahu, od ministra spraw zagranicznych Israela Katza – powiedział Schetyna.

Zobacz także

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu, stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

RadioZET/PAP/JZ