Zamknij

Nie będzie tablicy upamiętniającej braci Kaczyńskich

Redakcja
29.08.2018 16:03
Nie będzie tablicy upamiętniającej braci Kaczyńskich

– Nie będzie tablicy, która miała upamiętniać udział braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w strajku w sierpniu 1988 r. – poinformował w środę wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz. Tablica miała być umieszczona na jednej z hal stoczniowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek w mediach społecznościowych pojawiło się zaproszenie NSZZ „Solidarność” na uroczystość przedstawienia nowych planów dla Stoczni Gdańskiej, która odbędzie się w piątek na Wyspie Ostrów. Według zaproszenia jednym z punktów uroczystości miało być odsłonięcie tablicy „ś.p. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 roku”.

Zobacz także

Wiceprzewodniczący komisji zakładowej Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz poinformował w środę PAP, że tablica, która miała upamiętniać na jednej z hal stoczniowych udział braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w strajku w sierpniu 1988 roku, nie zostanie powieszona.

„Tablicy nie będzie z powodu braku zgody Jarosława Kaczyńskiego” – poinformował PAP Guzikiewicz. Przyznał, że „pomysł wykonania tablicy nie był konsultowany z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim”. „Nie konsultowaliśmy tego, bo uznawaliśmy, że miała to być tablica informacyjna, a nie pamiątkowa” – zaznaczył.

Zobacz także

Dodał także, że stoczniowa Solidarność będzie jeszcze chciała porozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim o ewentualnym uhonorowaniu w przyszłości w jakiś sposób na terenie stoczni udziału byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w strajku sprzed 30 laty.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do tej sprawy, napisała wcześniej na Twitterze, że „odsłonięcie tablicy w Gdańsku to nie jest inicjatywa PiS, a J. Kaczyński nic o tym nie wiedział”. „Nikt nie pytał Jarosława Kaczyńskiego, czy można jego nazwisko na tablicy umieścić – dla jasności takiej zgody nigdy by nie dał” – podkreśliła rzeczniczka partii.

W rozmowie z TVN24 Mazurek określiła całą sytuację jako niezręczną. „Nie odsłania się tablic osób żyjących. Będziemy rozmawiać ze stroną związkową, żeby, jeśli będzie taka możliwość, zrezygnowali z tego punktu” – zapowiedziała. „To nie jest inicjatywa PiS i »hejt« na PiS i Jarosława Kaczyńskiego w związku z odsłonięciem tej tablicy jest nieuprawniony” – zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w rozmowie z TVN24 podkreślił, że nie jest to pomysł ani partii, ani jej prezesa. „To jest inicjatywa związkowców, dotyczy 1988 r., strajku w Stoczni Gdańskiej, gdzie rzeczywiście obaj bracia Kaczyńscy byli obecni i odegrali istotną rolę, natomiast o tej inicjatywie nie wiedzieliśmy i ona nas trochę zaskakuje” – dodał szef klubu PiS.

RadioZet.pl/PAP/bm