Zamknij

Rząd zniesie zakaz handlu w niedziele? Emilewicz: ”Wiem, że to jest postulat”

20.05.2020 21:29
Supermarket
fot. Marek BAZAK/East News

Zakaz handlu w niedziele wzbudza coraz większe kontrowersje. Eksperci sugerują, aby w trakcie epidemii koronawirusa przywrócić niedziele handlowe, co pomogłoby w utrzymaniu miejsc pracy w galeriach handlowych i ożywiło gospodarkę. Głos w sprawie zabrała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz podczas internetowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego stwierdziła, że rząd uważnie obserwuje ruch klientów w sklepach i zauważa nowe nastroje konsumenckie.

Patrzymy, jak zwiększył się handel w internecie – mieliśmy go na poziomie 5-6 proc. przed pandemią, w ciągu pięciu tygodni wzrósł do poziomu 20 proc.

- mówiła Emilewicz.

Wicepremier i minister rozwoju przytoczyła dane jednego ze sklepów dużej sieci meblowej, która – jak zaznaczyła – zbudowała w Polsce bardzo duży łańcuch wartości poddostawców i producentów dostarczających towary na rynek światowy. - Tam obroty od pierwszego dnia otwarcia są na poziomie 140 proc. dzień do dnia, tydzień do tygodnia - 2020 do 2019 - relacjonowała.

Handel w niedziele zostanie przywrócony? 

Zdaniem Emilewicz dyskusja o przywróceniu handlu w niedzielę jest przedwczesna.

Wydaje się, że na dziś jeszcze nie ma takiej potrzeby, żeby mówić o niedzielach (handlowych). Wiem, że to jest postulat. Często go słyszę, żebyśmy przywracali niedziele handlowe. Ale tak, jak powtarzamy: obserwujemy gospodarkę, zobaczmy co się wydarzy po miesiącu odmrożenia, w jakim będziemy punkcie, czy nie wrócimy do dyskusji o niedzielach

- zasygnalizowała.

Zobacz także

W pierwszym pakiecie ustaw antykryzysowych, wdrożonym 31 marca br., dopuszczono przez sklepy objętym zakazem handlu w niedziele przyjmowanie w te dni towaru, rozładowywanie go oraz wykładanie na półki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP