Zamknij

OPZZ krytykuje zakaz handlu w niedzielę i podaje swój pomysł

Redakcja
30.05.2017 14:50
OPZZ krytykuje zakaz handlu w niedzielę i podaje swój pomysł
fot. Flickr

Związkowcy nie wydają się zachwyceni pomysłem ograniczenia handlu w niedzielę. W komunikacie wystosowanym we wtorek OPZZ proponuje inne rozwiązanie tej spornej kwestii. Mowa jest o wyższych płacach. 

- Chcemy, aby wynagrodzenie za każdą pracę w niedzielę było co najmniej 2,5 razy wyższe niż za pracę w dni powszednie - głoszą przedstawiciele OPZZ w komunikacie.

Zagłosuj

Zakaz handlu w niedzielę to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Ich zdaniem parlament zamiast ograniczaniem handlu w niedzielę, powinien skupić się na regulacjach ustawowych dotyczących wyższych płac w tym czasie. Związkowcy proponują ustawowe podwyższenie wynagrodzenia "za każdą pracę w niedzielę" do poziomu minimum 32,50 zł brutto.

OPZZ określa projekt przygotowany przez NSZZ Solidarność dotyczący zakazu handlu w niedzielę za "pełen błędów". Dlatego też chcą oni podkreślić wagę płac za pracę w niedzielę w całej dyskusji. - W tysiącach sklepów, hipermarketów i galerii handlowych wciąż są bardzo niskie płace i to jest największa bolączka pracowników. Szczególnie wiele nieprawidłowości ma miejsce w małych sklepach, które z nieznanych przyczyn Solidarność chce dowartościować  - tłumaczy dalej OPZZ w swoim stanowisku.

Sytuację uleczyć miałaby wyższa stawka niż za zwykły dzień tygodnia. Związkowcy zaznaczają jednak, że niezbędna przy takim rozwiązaniu byłaby klauzula dobrowolności. Pracownik musiałby wyrazić pisemną zgodę na pracę w niedziele.

RadioZET.pl/KM