Hasan zagraża zdrowiu i życiu. GIS ostrzega przed nowym dopalaczem

26.02.2020 21:13
Hasan
fot. GIS

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie plastycznej masy do palenia, tzw. sztucznego haszyszu. GIS alarmuje, że narkotyk, nazywany popularnie hasanem, może powodować zatrucie, a nawet zgon.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Hasan, bo tak jest nazywany przez użytkowników, działając silnie na ośrodkowy układ nerwowy, może powodować zatrucie, a nawet zgon.

Sanepid podał, że w ostatnim czasie, głównie w województwie łódzkim, pojawił się narkotyk dostępny w postaci plastycznej masy do palenia, tzw. sztuczny haszysz, w kolorze czarnym, brunatnym lub żółtym. Dilerzy sprzedają go w woreczkach strunowych, bez etykiety.

Z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w zabezpieczanych produktach zidentyfikowano syntetyczny kannabinoid o nazwie 4F-MDMB-BINACA, który już w małym stężeniu działa na receptory kannabinoidowe silniej od ?9-THC – składnika marihuany.

Hasan. Dopalacz zagraża zdrowiu i życiu 

Hasan powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, letarg, psychozy, problemy gastryczne oraz przyspieszenie akcji serca i ostrą niewydolność nerek. Jego stosowanie prowadzi do uzależnienia lub do chorób psychicznych.

Zobacz także

GIS informuje, że w razie zauważenia osoby, którą podejrzewamy o spożycie tego narkotyku, należy wezwać pogotowie i w miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

Główny Inspektorat Sanitarny od dawna informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie dopalaczami. GIS zaznacza, że produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy zazwyczaj nie są świadomi, jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.

RadioZET.pl/GIS/PAP