Zamknij

Polskie foki zostały matkami. Fokarium w Helu publikuje niesamowite wideo z porodu

Magdalena Kulej
16.03.2019 19:26
Polskie foki zostały matkami. Fokarium w Helu publikuje niesamowite wideo z porodu
fot. facebook/Fokarium

Wielka radość w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. W fokarium urodziły się trzy szczenięta. Na razie wyglądają jak pluszaki, ale w błyskawicznym tempie przybierają na wadze. Za kilka miesięcy zostaną wypuszczone na wolność.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trzy foki będące pod opieką helskiej Stacji Morskiej, Ewa, Ania i Unda Marina, zostały mamami. Na świat przyszły zdrowie maluchy. To Skiper, Szekla i Szperk. "W tym roku wszystkie foki otrzymują imiona na literę S" - tłumaczy w rozmowie z TVN24 Natalia Makałowska-Kur ze Stacji Morskiej w Helu. 

„Wyglądają jak pluszaki” – piszą zachwyceni internauci. I mają rację, choć szczeniaki w błyskawicznym tempie przybierają na wadze.

- W tej chwili są karmione bardzo tłustym mlekiem swoich mam (zawiera ok. 50% tłuszczu - red.) i dzięki temu przybierają około 2 kilogramów dziennie - mówi Makałowska-Kur. 

Kiedy uzbierają odpowiednią warstwę tłuszczu, zostaną przeniesione do baseników adaptacyjnych. Tam nauczą się pływać i polować. Właśnie tak zacznie się ich droga ku samodzielności. Gdy będą gotowe, zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego. To nastąpi prawdopodobnie pod koniec maja.

Foki urodziły w Helu [WIDEO]

Fokarium w Helu opublikowało w sieci zdjęcia nowo narodzonych fok i niesamowite nagranie przedstawiające poród jednej z samic, Ani.

Poród jest krótki. Trwa zaledwie kilka minut, ale sama ciąża foki trwa już 11,5 miesiąca. A kim jest szczęśliwy ojciec małych fok? To prawdopodobnie Bubas. W helskim fokarium  są dwa samce - Bubas i Fok. Ten drugi jest młodszy i – jak tłumaczy Makałowska-Kur – mimo chęci zdetronizowania Bubasa, ten starszy wciąż wygrywa w walkach godowych. Stąd przypuszczenie, że to właśnie on jest ojcem trzech malców.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fokarium/TVN24/MK