Zamknij

Gulbinowicz stracił honorowe obywatelstwo Wrocławia. "Niekomfortowa sytuacja"

20.11.2020 13:52
Henryk Gulbinowicz
fot. Przemyslaw Fiszer/East News

Kardynał Henryk Gulbinowicz, który zmarł w poniedziałek, decyzją wrocławskich radnych stracił tytuł honorowego obywatela miasta. Wcześniej Watykan po analizie ciążących na duchownym zarzutów poinformował o nałożonych na niego karach. Chodzi o zakaz używania insygniów biskupich, brak pochówku w katedrze i nakaz wpłaty na konto Fundacji św. Józefa, która zajmuje się pomocą ofiarom nadużyć seksualnych w Kościele.

Kardynał Henryk Gulbinowicz stracił honorowe obywatelstwo Wrocławia. Surowość sankcji według wrocławskiej kurii wskazuje, że postępowanie kanoniczne wobec kardynała potwierdziło prawdziwość stawianych mu zarzutów w przestrzeni publicznej. Przypomnijmy, w 2019 roku jeden z wrocławian oskarżył Henryka Gulbinowicza o molestowanie, kiedy był uczniem seminarium. Z kolei w filmie „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich pojawił się wątek poręczenia wystawionego przez kardynała dla księdza pedofila.

Zobacz także

Kardynał Gulbinowicz stracił honorowe obywatelstwo Wrocławia

 - Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w sprawie księdza kardynała Henryka Gulbinowicza jest dla nas, jako Kościoła wrocławskiego, o tyle bolesny, że pokazuje, iż w przeszłości pewne osoby zostały poważnie skrzywdzone przez duchownego, który przewodził naszej diecezji. Tym ludziom należy się słowo: „przepraszam" i im ten wyrok się należał. Wyrażamy szacunek wobec nich i deklarujemy gotowość wsparcia i pomocy – czytamy w oświadczeniu archidiecezji wrocławskiej.

W piątek tuż po żałobnej mszy w intencji zmarłego kardynała (o dacie i miejscu pochówku rodzina nie chce informować) zaczęła się sesja rady miejskiej Wrocławia. Radni zdecydowali o odebraniu mu tytułu honorowego obywatela. Za głosowało 28 radnych, 3 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

 - To jest niekomfortowa dla nas sytuacja. W tej sprawie nie ma ani zwycięzców, ani przegranych – uzasadniał przewodniczący rady Jarosław Charłapowicz. Radni PiS chcieli odroczenia głosowania ze względu na uroczystości żałobne oraz brak uzasadnienia decyzji Watykanu i nałożonych na kardynała sankcji.

Zobacz także

RadioZET