Zamknij

Henryk Łapiński nie żyje. Aktor Teatru Ateneum miał 87 lat

Magdalena Barszczak
11.09.2020 20:23
Henryk Łapiński
fot. VIPHOTO/East News

Henryk Łapiński, wybitny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy zmarł w warszawskim szpitalu. Przyczyną śmierci aktora miała być niewydolność płucno-sercowa.

Henryk Łapiński nie żyje. Informację o śmierci aktora przekazał Teatr Ateneum. Przez 64 lata występował na jego deskach i stworzył tu ponad 100 różnorodnych ról. "Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł Henryk Łapiński, nieprzerwanie od 1956 roku aktor Teatru Ateneum" - czytamy.

Henryka Łapińskiego pożegnali koledzy i koleżanki z pracy. "Kochany Panie Henryku, Drogi Heniu - Wierzymy, że wyszli Ci dziś na spotkanie Twoi wspaniali dyrektorzy z Ateneum: Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek w towarzystwie wielu Twoich Koleżanek i Kolegów ze sceny" - brzmi treść pożegnania na Facebooku teatru.

Henryk Łapiński nie żyje

Henryk Łapiński urodził się 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. W 1956 ukończył PWSTiF w Łodzi. W tym samym roku zadebiutował rolą Dujardin’a w sztuce "Ich głowy" Marcela Aymea w reżyserii Zdzisława Tobiasza w Teatrze Ateneum.

Widzowie po raz pierwszy mogli podziwiać jego role na szklanym ekranie w 1962 roku. Zadebiutował w Teatrze Telewizji "Pierwsze kroki". Stworzył niezapomniane kreacje aktorskie w takich filmach i serialach jak: "Nie lubię poniedziałku", "Wielka miłość Balzaka", "Kuchnia polska" czy "Polskie drogi".

Łapiński był także aktorem dubbingowym, znanym najbardziej z roli druida Panoramixa w serialu Asterix. Udzielał także głosu postaciom w grach komputerowych. 

Henryka Łapińskiego pożegnała także aktorka Magdalena Schejbal. "Zawsze elegancki, uśmiechnięty. Będę tęsknić. Najpiękniejsze róże były zawsze od Ciebie" - napisała.

RadioZET.pl