Zamknij

Miał 13 lat, gdy przyszedł na plebanię. ''Doszło do zbliżenia, zgwałcił mnie''

Redakcja
30.09.2018 11:23

W wieku 13 lat został zwabiony na plebanię i zgwałcony. Pan Marek w programie ''Skandaliści'' na antenie Polsat News opowiedział o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. - Ksiądz powiedział, że to tajemnica, która musi zostać między nami - mówił. 

Pedofilia w kościele
fot. MONKPRESS/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Gość Agnieszki Gozdyry w wieku 13 lat został podstępem zwabiony na plebanię w Kartuzach. Chłopiec miał pomóc księdzu w porządkach. - Wtedy zbliżył się do mnie, zaczął dotykać. Doszło do zbliżenia, zgwałcił mnie - opowiadał pan Marek w "Skandalistach".

Mężczyzna był wielokrotnie wykorzystywany seksualnie przez księdza Andrzeja, który w parafii założył Ruch Światło Życie. Należało do niego 120 ministrantów. - Widziałem sytuacje, kiedy przychodzili moi koledzy od niego z plebanii, czerwoni, podrapani, wiedziałem co się wydarzyło - relacjonował. 

Historia ofiary księdza pedofila

Pan Marek przez lata ukrywał to, czego doświadczył na plebanii. Gdy w wieku 18 lat usiłował popełnić samobójstwo i trafił do szpitala, coś w nim pękło. Mężczyzna zdołał dotrzeć do dokumentów, z których wynikało, że w diecezji była wiedza na temat zachowania księdza Andrzeja.

Zobacz także

Władze kurii toruńskiej zapewniły pana Marka, że duchowny zostanie odsunięty od pełnienia posługi kapłańskiej. Okazało się to kłamstwem. Ksiądz Andrzej został odnaleziony w parafii w Grudziądzu, gdzie pełnił posługę kapłańską. Co gorsza, duchowny nadal pracował z młodzieżą. 

- W tej chwili jest tak schowany, że nie wiemy gdzie jest - dodał pan Marek.

RadioZET.pl/Polsat News/DG