Zamknij

Małgorzata Gersdorf rezygnuje z funkcji przewodniczącej KRS

Redakcja
06.03.2018 15:40
Gersdorf
fot. East News

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf złożyła we wtorek rezygnację z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa — poinformował rzecznik KRS, sędzia Waldemar Żurek.

„Uprzejmie informuję, że Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, złożyła dzisiaj, 6 marca 2018 r., rezygnację z funkcji Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa” — przekazał w komunikacie sędzia Żurek.

Kontrowersyjny wybór nowych członków KRS

We wtorek Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć — klub Kukiz'15. Kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur i nie wzięły udziału w głosowaniu.

Zobacz także

Wybór nowych członków-sędziów Rady jest konsekwencją nowelizacji ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia. Na mocy tej nowelizacji wprowadzony został wybór 15 członków KRS — sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

I Prezes SN Gersdorf rezygnuje z funkcji przewodniczącej KRS

Gersdorf została wybrana na przewodniczącą KRS w drugiej połowie stycznia w związku z rezygnacją poprzedniego przewodniczącego Rady sędziego Dariusza Zawistowskiego. Sędzia Zawistowski, który pełnił funkcję przewodniczącego KRS od listopada 2015 r., zrezygnował 12 stycznia tego roku, na krótko przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o KRS.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Sędzia Żurek 23 stycznia tego roku — w dniu wyboru Gersdorf na przewodniczącą Rady — komentował, że podjęła się ona „trudnej roli, za co na pewno należą się jej wyrazy szacunku”. „Trudna decyzja, trudna rola, ale Rada ma trwać do ostatniego możliwego dnia. Zmienia się konstytucję zwykłą ustawą, łamiąc tym samym konstytucję, ale my w poczuciu obowiązku za państwo będziemy trwać do ostatniego możliwego dnia” — zadeklarował Żurek.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak ocenił wtedy, że wybór Gersdorf „nie ma charakteru praktycznego, tylko symboliczny”. — Rozumiem, że Rada chciała pod koniec swojej misji zaakcentować, że niczego się nie nauczyła i nic się w stanowisku Rady nie zmienia. Symbolem tego jest powierzenie na koniec stanowiska przewodniczącego KRS pani prezes Gersdorf — dodawał.

Co dalej?

Dotychczasowa KRS konsekwentnie krytykuje główne zapisy nowelizacji ustawy i zasady wyboru nowych sędziowskich członków Rady. Rada apelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków Rady.

Zobacz także

W sobotę po nadzwyczajnym posiedzeniu KRS w dotychczasowym składzie zaapelowała do sędziów, by dbali o utrzymanie zasady trójpodziału władzy i odrębności sądów. Podziękowała też sędziom, którzy „wierni złożonej przysiędze godnie dbają o dobro wymiaru sprawiedliwości i ustrojową pozycję władzy sądowniczej”.

Zgodnie z ustawą o KRS „pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego”.

RadioZET.pl/PAP/MP