Zamknij

Pracownik IKEA zwolniony za poglądy? Sprzeciwiał się LGBT, cytował Pismo Święte

28.06.2019 11:50
Pracownik IKEA zwolniony za poglądy? Sprzeciwiał się LGBT, cytował Pismo Święte
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Były już pracownik IKEA zwolniony za poglądy? Mężczyzna miał skrytykować wartości promowane przez LGBT, powołując się na cytaty z Biblii. W piątek otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. W obronę pracownika zaangażowało się Ordo Iuris, chęć pomocy zadeklarował też europoseł Patryk Jaki. Szwedzka sieć sklepów odniosła się do sprawy.

Zwolniony pracownik zdał relację z ostatnich dni swojej pracy w TVP Info. W programie Michała Rachonia mówił o wypowiedzeniu umowy o pracę, które miał otrzymać za niezgodę na promocję Dnia Solidarności z LGBT.

Był zapowiedziany dzień solidarności z LGBT. Przyszedłem do pracy, prosząc o urlop na żądanie. Po południu zauważyłem na stronie wewnętrznej, że wdrażanie wartości LGBT jest naszym obowiązkiem. Poruszyło mnie to i wzburzyło. Przytoczyłem dwa cytaty z Pisma Świętego, w tym o obrzydliwości współżycia dwóch mężczyzn. W trybie natychmiastowym wezwano mnie do HR. Proszono, bym wycofał się ze słów.

b. pracownik IKEA, dla TVP Info

Po wszystkim usłyszał, że zostaną wyciągnięte konsekwencje. Po kilku dniach sieć miała wypowiedzieć mu umowę o pracę.

– Miałem się spakować, opróżnić szafkę, oddać identyfikator – opowiada były już pracownik Ikei.

Ordo Iuris wspiera zwolnionego pracownika. Sprawa w sądzie

W jego obronę zaangażował się konserwatywny Instytut Ordo Iuris. Szykuje się sprawa w sądzie.

Decyzja o zwolnieniu Tomasza K. z pracy jest niezgodna z polskim prawem i wewnętrznymi standardami sieci Ikea. Wyrażenie przez pracownika opinii na temat ideologii ruchu LGBT oraz jego przywiązanie do chrześcijańskich wartości nie może być powodem do wyciągania wobec niego jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Liczymy, że sąd uzna wypowiedzenie umowy za bezskuteczne i przyzna powodowi odpowiednie odszkodowanie.

adwokat Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris

Pomoc prawną w sprawie obiecał były wiceminister sprawiedliwości, obecnie europoseł Patryk Jaki.

– Sfinansuję pomoc prawną. A jeśli opis jest prawdziwy, to nagłośnie tę dyskryminację w Parlamencie Europejskim i sam wezmę udział w bojkocie #IKEA – Patryk Jaki.

Ikea: Zaszło ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników

Do sprawy odniosła się też szwedzka sieć sklepów. Pracodawca wystosował oświadczenie, w którym nie wyjaśnia powodów zwolnienia, powołując się na „sprawy personalne”.

Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika. Natomiast w przypadku gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce.

Katarzyna Broniarek, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail

Rzecznik Praw Obywatelskich włącza się w postępowanie z urzędu

Po nagłośnieniu tematu zwolnienia pracownika w mediach stanowisko w sprawie zajął też rzecznik praw obywatelskich. Adam Bodnar zdecydował o podjęciu postępowania z urzędu, mającego wyjaśnić problem.

Rzecznik, jako niezależny organ ds. równego traktowania, dostrzega problem dyskryminacji ze względu na wyznanie w zatrudnieniu. Przeprowadzone na jego zlecenie badania potwierdziły w praktyce ten problem i ujawniły najczęściej spotykane mechanizmy wykluczenia.

oświadczenie RPO

RadioZET.pl/ Ikea.prowly.com/TVP Info/RPO.gov.pl/Facebook