Intensywne opady śniegu, silny wiatr i zamiecie. IMGW ostrzega 9 województw

Redakcja
15.01.2019 08:52
Intensywne opady śniegu, silny wiatr i zamiecie. IMGW ostrzega 9 województw
fot. Shutterstock

Ostrzeżenia dla dziewięciu województw wydał we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu, zamieciami i zawiejami śnieżnymi. Wiatr może osiągać w porywach blisko 100 km/h.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Intensywne opady śniegu mogą wystąpić przede wszystkim w południowej części województwa śląskiego i południowo-zachodniej części województwa małopolskiego. Obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść lokalnie do 35 cm. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego i południowej części województwa podkarpackiego.

Zawieje i zamiecie śnieżne spodziewane są we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, wschodnio-centralnej części województwa podlaskiego, północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego oraz południowej części województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. To ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Silnie wiać ma w północnej części województw zachodnio-pomorskiego i pomorskiego, zachodniej części województwa dolnośląskiego i niemal całego województwa lubuskiego. Obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Średnia prędkość wiatru będzie dochodzić do 50 km/h, w porywach miejscami do 90 km/h. Wiać będzie z północnego zachodu i zachodu.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od poniedziałku, od 6:00 rano Państwowa Straż Pożarna odnotowała na terenie kraju 750 interwencji związanych z silnym wiatrem, opadami śniegu i deszczu i przybieraniem wód. We wtorek rano bez dostaw prądu pozostaje około 3,3 tys. odbiorców. Najwięcej w województwach podlaskim – 1897, wielkopolskim – 846 i dolnośląskim – 476.

Zobacz także

Stopień ostrzeżenia IMGW – co oznacza?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaznacza, że należy się spodziewać utrudnień m.in. w ruchu drogowym.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza z kolei, że występujące zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz, podobnie jak w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia, stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące w tym czasie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ