Zamknij

„Rz”: gigantyczny przekręt w IMGW. Były dyrektor z blisko 100 zarzutami

Redakcja
28.03.2018 07:47
sędzia
fot. Shutterstock

Były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej usłyszał niemal sto zarzutów, głównie dotyczących korupcji — informuje „Rzeczpospolita ”. Dziennik donosi o kulisach przestępczej działalności, jaka miała odbywać się w Instytucie. 

Były dyrektor IMGW Mieczysław O. usłyszał 94 zarzuty — pisze „Rzeczpospolita”. To wskazywałoby na gigantyczną skalę nadużyć. Mieczysław O. miał finansować ze środków publicznych prywatne wyjazdy, zakupy sprzętu na swój użytek, a nawet opłacać internet w domu. 

— Analiza ustalonego stanu faktycznego pozwala stwierdzić, że Mieczysław O. stworzył w Instytucie dobrze zorganizowany mechanizm korupcyjny na niespotykaną skalę. Zorganizowana struktura przestępczych powiązań pozwalała mu trzymać w szachu osoby, które udzielały mu korzyści majątkowe pod groźbą chociażby zwolnienia z pracy — mówi w rozmowie z  tvp.info prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Afera korupcyjna w IMGW

Mieczysław O. miał narazić IMGW na straty w wysokości 2 mld złotych, a jemu samemu stawia się zarzut przyjęcia korzyści o łącznej wartości 900 mln zł. „Rzeczpospolita” donosi, że O. miał przyznawać premie i nagrody za łapówki.

Mieczysław O. przebywa w areszcie. Grozi mu nawet do 15 lat więzienia. Cały proceder przestępczy miał się rozgrywać w latach 2005-2015.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita, TVP Info/KM

C