IMGW ostrzega: nie zbliżać się do rzek. Fala wezbraniowa na Wiśle i Odrze

Redakcja
31.05.2019 21:18
IMGW ostrzega: nie zbliżać się do rzek. Fala wezbraniowa na Wiśle i Odrze
fot. Piotr Molecki/East News

Drugi stopień zagrożenia hydrologicznego na Pomorzu. Woda może przekroczyć stan ostrzegawczy na dolnej Wiśle i w ujściu rzeki - ostrzega IMGW. W najbliższych dniach wezbrania wystąpią w dolnym biegu Wisły i Odry. Instytut odradza zbliżanie się wówczas do rzek. To bardzo groźny żywioł - podkreślono w komunikacie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej kulminacja fali wezbraniowej nad ranem w piątek przeszła przez Toruń, następnie przemieściła się w kierunku Bydgoszczy. W sobotę fala wystąpi w Chełmnie i Grudziądzu, a w poniedziałek - przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i około alarmowych w Gdańsku Przegalinie - przedłużona fala ujdzie do Morza Bałtyckiego.

IMGW: to bardzo groźny żywioł

Na dopływach Wisły prognozowane są spadki, a także wahania stanu wody związane m.in. z przemieszczaniem się wód opadowych. Wzrosty mogą wystąpić jedynie - według prognoz - na karpackich dopływach Wisły ze względu na możliwe opady deszczu.

Kulminacja wezbrania na Odrze przeszła w piątek przez Słubice. Według Instytutu stan wody będzie rósł w Kostrzynie Nad Odrą, a w kolejnych dniach - na całej dolnej Odrze.

Zobacz także

Niewielkie wzrosty i wahania stanów wody prognozuje się na górnej i środkowej Odrze. Stany wody dopływów tego odcinka rzeki na ogół będą opadały, a wzrosty możliwe są jedynie w lewostronnych dopływach górnej Odry.

Zobacz także

IMGW apeluje o zachowanie ostrożności w najbliższych dniach - zwłaszcza, kiedy wezbranie będzie się przemieszczać dolną Wisłą i dolną Odrą.

Zobacz także

"Osoby, które zbliżają się do brzegów tych rzek, muszą pamiętać, że jest to bardzo groźny żywioł, i lepiej nie zbliżać się do wody i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe" - podkreślono w komunikacie.

W chwili, gdy zauważymy niebezpieczną sytuacją w okolicy rzeki, powinniśmy wezwać odpowiednie służby.

 

RadioZET/IMGW/PAP