Zamknij

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm

PAP
14.02.2022 09:16

W poniedziałek w rejonie strefy brzegowej Bałtyku spodziewany jest silny wiatr, a na morzu sztorm - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Pod koniec tygodnia silne wiatry mogą pojawić się na większym obszarze kraju.

Sztorm
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla części środkowej strefy brzegowej Bałtyku (części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego). Alerty obowiązują w poniedziałek od godz. 6 do. 20. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem wiejącym z południa z siłą 5 i 6, a w porywach do 7 w skali Beauforta.

W kolejnym ostrzeżeniu drugiego stopnia IMGW poinformował o sztormie na Bałtyku. Synoptycy wskazują, że w części wschodniej strefy brzegowej w poniedziałek od godz. 6 do 20 będzie wiał wiatr w porywach do 7 w skali Beauforta, w części północnej do 8 w skali Beauforta.

Pogoda na poniedziałek 14 lutego. Prognoza IMGW

Według prognozy przygotowanej przez Annę Woźniak, synoptyczki Centralnego Biura Prognoz IMGW, poniedziałek do końca dnia będzie pogodny i słoneczny nad przeważającym obszarem kraju. W nocy z poniedziałku na wtorek Polska wejdzie w zasięg niżu, który przemieszcza się z Danii nad Bałtyk.

- W poniedziałek, po zimnej nocy, nadal będzie słonecznie i bardzo pogodnie. Tylko na północnym zachodzie zachmurzenie okresowo może wzrastać do umiarkowanego. Do zachodu słońca nie spodziewamy się opadów. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale w całym kraju porywisty. Na zachodzie będzie wiał z prędkością do 55 km/h, a w rejonach podgórskich do 65 km/h. W ciągu dnia prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, około 7 stopni w centrum, do 9-10 stopni za zachodzie kraju - powiedziała Anna Woźniak.

W nocy z poniedziałku na wtorek na zachodzie kraju spodziewany jest wzrost zachmurzenia do dużego. Lokalnie mogą tam wystąpić słabe opady deszczu. Na Dolnym Śląsku i Pomorzu synoptycy nie wykluczają opadów marznących. W zachodniej części kraju temperatura minimalna wyniesie od zera do plus 3 stopni Celsjusza. We wschodniej połowie kraju nadal pogodnie i mroźno: od minus 3 do minus 1 stopnia Celsjusza. W rejonach podgórskich Karpat lokalnie minus 6. Wiatr słaby, na południu umiarkowany i w porywach osiągający do 60 km/h, z kierunków południowych.

W ciągu najbliższych dni pogodę w Polsce będzie kształtował system frontów atmosferycznych - na przemian ciepłych i chłodnych. Zdaniem synoptyków, może on wywołać bardzo dynamiczne zjawiska pogodowe jak silne i bardzo silne wiatry, które najprawdopodobniej pojawią się w kraju pod koniec tygodnia.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.
loader

RadioZET.pl/PAP - Piotr Mirowicz, Marek Szczepanik