Zamknij

Intensywne opady śniegu! IMGW ostrzega

Redakcja
03.01.2019 20:47
Intensywne opady śniegu!  IMGW ostrzega
fot. PAP

IMGW wydało w czwartek po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. W górach mogą wystąpić lawiny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenie wydano dla południowych powiatów Małopolski, Śląska i Dolnego Śląska. IMGW ostrzega także przez znacznym oblodzeniem dróg w województwie lubuskim oraz na zachodzie Wielkopolski. W górach mogą wystąpić lawiny.

Ostrzeżenia przed intensywnym śniegiem, który może powodować zagrożenie lawinowe wydają także GOPR i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, w Tatrach – czwarty. We wtorek lawina zeszła w Dolinie Roztoki.

Zobacz także

Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a ratownicy odradzają wszelkie wyjścia w góry.

„Warunki są bardzo trudne, uniemożliwiające poruszanie się po górach. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin” – napisał w komunikacie lawinowym ratownik TOPR Marcin Witek.

Do turystów zaapelowała też dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego. W związku z utrzymującymi się bardzo trudnymi warunkami panującymi na zboczach Babiej Góry, zagrożeniem lawinowym, ale też bardzo silnym wiatrem połączonym z opadami śniegu, słabą widocznością i niską temperaturą prosi, by nie wybierać się w najbliższym czasie na babiogórskie szlaki.

Ekstremalnie trudne warunki na szlakach

Przez niebezpieczne dla turystów warunki pogodowe w górach doszło w ostatnich dniach do kilku incydentów.

W środę w Beskidzie Żywieckim ratownicy musieli ewakuować dwójkę wycieńczonych turystów z szałasu. Wyczerpani całodzienną wędrówką w głębokim śniegu turyści w wieku około 50 lat nie byli w stanie kontynuować wędrówki i zadzwonili do GOPR po pomoc. Ratownicy górscy po niemal dwugodzinnej wyprawie dotarli do potrzebujących, którzy byli w szałasie przy szlaku na Halę Krupową.

Zobacz także

Z powodu intensywnych opadów śniegu i czwartego stopnia zagrożenia lawinowego w tatrzańskich schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki utknęli turyści. Ratownicy TOPR zaapelowali, aby nie opuszczali oni schronisk, dopóki sytuacja się nie poprawi. Gospodarze tych obiektów zapewniają, że mają zapasy żywności, a turyści są bezpieczni.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C