Fala kulminacyjna w Krakowie. Wisła ma już ponad 6 metrów, IMGW wydaje ostrzeżenia

24.05.2019 11:02
Fala kulminacyjna w Krakowie. Wisła ma już ponad 6 metrów, IMGW wydaje ostrzeżenia
fot. Przemek Taranek/Radio ZET

Kolejny dzień walki z podtopieniami. Na Śląsku i w Małopolsce obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed burzami i silnym deszczem. W Krakowie Wisła ma już ponad 6 metrów, ale służby potwierdzają, że sytuacja jest opanowana. IMGW poinformował, że Polskę opuścił ośrodek niżowy, a w ciągu najbliższej doby opady spadną do poziomu 20 mm.

IMGW zapowiada słabsze opady, mające związek z przejściem przez Polskę fali niżu. Sytuacja na południu Polski ma się stopniowo normować.

– Ośrodek niżowy opuścił granice Polski. W ciągu najbliższej doby opady mają wynieść do 20 mm – powiedziała dziś na konferencji prasowej w Krakowie kierownik biura prognoz hydrologicznych IMGW Małgorzata Maczuga.

Poziom Wisły osiągnął dziś w stolicy Małopolski ponad 6 metrów. Według wczorajszych prognoz w sobotę rzeka miałaby osiągnąć poziom 7 metrów. Służby miejskie i Centrum Zarządzania Kryzysowego potwierdzają, że sytuacja jest pod kontrolą.

– Fala powodziowa nie wyrządziła w Krakowie żadnych szkód – mówił na posiedzeniu sztabu kryzysowego Leszek Suski, komendant główny PSP.

Z kolei krakowski oddział GDDKiA informuje dziś o obniżonym poziomie wód w rowach melioracyjnych przy autostradzie A4 między węzłami Skawina i Kraków Południe.
Mniej optymistyczne wieści płyną z okolic małopolskiej miejscowości Biecz, gdzie wylała rzeka Ropa. Na trasie drogi krajowej nr 28 (Jasło-Gorlice) przez zalanie części jezdni wprowadzono ruch wahadłowy.

Prognoza pogody. RCB: drugi stopień ostrzeżenia dla Małopolski i Śląska

Opierając się na prognozach IMGW, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało dziś ostrzeżenia przed burzami i silnym deszczem. Ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują dla Małopolski, Śląska i jednego powiatu w woj. świętokrzyskim.

RadioZET.pl/PAP/Twitter