Zamknij

Apogeum kilkudniowych upałów za nami. Weekend będzie chłodniejszy

Redakcja
09.08.2018 23:16
Pogoda
fot. Pixabay

Maksimum upałów miało miejsce w środę, w Słubicach (woj. lubuskie). Temperatura wyniosła tam 37°C. Po chłodniejszym weekendzie początek tygodnia będzie prawie tak samo gorący – poinformowała synoptyk Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

– Maksimum upałów miało miejsce w dniu wczorajszym. W Słubicach było w środę 37°C. Teraz strefa ciepłego powietrza przemieszcza się w kierunku centrum i wschodu. W piątek temperatura przekraczająca 30°C pozostanie na wschodzie kraju. Na zachód napłynie chłodniejsze powietrze – powiedziała Dąbrowska.

Jak dodała, w weekend w całym kraju należy spodziewać się już temperatur poniżej 30°C. Natomiast w poniedziałek ponownie od południowego zachodu temperatura wzrośnie i przekroczy 30°C.

– Znowu przez Polskę, tylko tym razem w ciągu dwóch dni, od poniedziałku do wtorku, przemieści się z zachodu na wschód fala upałów. Od środy temperatura ma się już wahać w granicach 25-27°C – poinformowała Dąbrowska.

Zaznaczyła, że przyszłym tygodniu w najcieplejszych dniach temperatura będzie wskazywała 32-33°C.

Najwyższa temperatura zanotowana dotychczas oficjalnie w dzisiejszych granicach Polski to 40,2°C. Zanotowano ją pod koniec lipca 1921 r. w okolicach Prószkowa koło Opola.

IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla prawie całej Polski. Oznacza to, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy zachować dużą ostrożność oraz śledzić komunikaty pogodowe, a także przestrzegać zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Zobacz także

Natomiast w województwie lubuskim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia upałem. Termometry w dzień miały tam wskazać maksymalnie od 32°C do 35°C. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia oznaczają, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest najwyższa ostrożność.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed występującymi wraz z upałami burzami z gradem. IMGW wydał w czwartek ostrzeżenie przed burzami dla województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego.

Zagłosuj

Którą porę roku lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

RCB zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RadioZET.pl/pap/maal