Zamknij

IPN odtajnił nazwiska polskich szpiegów

Redakcja
18.04.2017 22:15
IPN odtajnił nazwiska polskich szpiegów
fot. Wikipedia

Nazwiska polskich szpiegów, którzy rozpoczęli służbę przed 1989 rokiem zostały upublicznione przez IPN, który w specjalnym katalogu umieścił dane prawie tysiąca oficerów i agentów wywiadu PRL i III RP – donosi wtorkowa Gazeta Wyborcza. – Państwo polskie zdradziło – komentuje były oficer Agencji Wywiadu.

Teraz obce służby są w stanie bez problemu zidentyfikować polskich szpiegów i odtworzyć ich kontakty za granicą. Można się tylko domyślać, co mogą czu teraz ludzie, których dane zostały odtajnione. – To nieprawdopodobny skandal. Większość tych ludzi jeszcze żyje, czynne są ich kontakty. Państwo polskie po prostu ich zdradziło – powiedział "Wyborczej" były oficer Agencji Wywiadu. Do tej pory szpiedzy pracujący dla niepodległej Polski byli chronieni w tak zwanym zbiorze zastrzeżonym, który był odtajniany od końca zeszłego roku.

Wpisując na stronie Inwentarza Archiwalnego ciąg cyfr 003175 dostaniemy 973 zapisy z których większość oznaczona jest literą „Z”, czyli „zastrzeżone”. Bez problemu dostaniemy dane oficerów wywiadu i szpiegów. Odtajnione zostały zarówno prawdziwe nazwiska, jak i te, pod którymi posługiwali się służąc w tajemnicy.

IPN pod koniec lutego opublikował wersję inwentarza archiwalnego, która pozwala każdemu sprawdzić dane osób pracujących w Służbach Bezpieczeństwa. Instytut podjął decyzję, aby nie udostępniać treści dokumentów, jednak każdy może sprawdzić informacje np. o tym, czy ktoś był tajnym agentem SB, funkcjonariuszem komunistycznego państwa, czy osobą rozpracowywaną przez bezpiekę.

Strona internetowa Inwentarza IPN: www.inwentarz.ipn.gov.pl

RadioZET.pl/Wyborcza.pl/Wp.pl/TVN24.pl/NaTemat.pl/strz