Zamknij

Incydent na Westerplatte. Nie pozwolono harcerzom na wystąpienie. Jest komentarz MON [WIDEO]

Redakcja
01.09.2017 13:48
Westerplatte
fot. PAP/Roman Jocher

Do dziwnego incydentu doszło podczas porannych uroczystości z okazji 78. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Pracownicy MON oraz żołnierze nie pozwolili harcerzom na odczytanie apelu poległych, mimo iż wcześniej było to zaplanowane. Ministerstwo ustosunkowało się już do tej sprawy w specjalnym oświadczeniu.

Nagranie, na którym zarejestrowano zdarzenie z gdańskich uroczystości, udostępnił w sieci prezydent miasta Paweł Adamowicz:

Na filmiku widać, jak młody harcmistrz przygotowuje się do wejścia na mównicę i wygłoszenia apelu, zapowiedzianego wcześniej przez prowadzącego ceremonię kapelana. W pewnym momencie zostaje jednak zastopowany przez jednego z żołnierzy oraz pracownicę Ministerstwa Obrony Narodowej, która zwraca się do niego słowami: "Proszę stać". Następnie apel wygłosił jeden z żołnierzy, a przedstawiciel harcerstwa odszedł na bok.

Prezydent krytykuje

Paweł Adamowicz w krytycznych słowach skomentował całe zajście. - Wojsko złamało obietnicę - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską.

- Od 18 lat spotykamy się na Westerplatte. Było tu dotychczas siedmiu premierów i trzech prezydentów RP i ja nigdy przedtem nie spotkałem się z tak niską kulturą jak dzisiaj. Tu na Westerplatte stało się coś, co jest sprzeczne z istotą tego miejsca - dodał.

Zobacz także

Jak dowiedzieli się dziennikarze portalu, żołnierze pierwotnie nie mieli brać udziału w uroczystościach, jako że gdański magistrat twardo sprzeciwiał się wygłoszeniu podczas ceremonii pełnej treści apelu smoleńskiego. W czwartek jednak wojsko zmieniło zdanie, a negocjacje dotyczące ostatecznego przebiegu gdańskiego wydarzenia były przedmiotem bardzo trudnych negocjacji.

Oświadczenie MON

Sprawę skomentował już resort obrony, który na swojej stronie internetowej opublikował oficjalny komunikat, wedle którego cała ceremonia przebiegła zgodnie z planem i bez jakichkolwiek problemów oraz zakłóceń. Oto treść oświadczenia:

"Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, które odbyły się z udziałem najwyższych władz państwowych, Marszałka Senatu RP, Premier Rady Ministrów oraz Rządu przebiegły zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Zobacz także

Jednocześnie informuję, że Żandarmeria Wojskowa realizowała zadania zgodnie z prawem. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej w żaden sposób nie utrudniali osobom przebywającym na Westerplatte udziału w ceremonii.

Funkcjonujące w mediach nagrania z części uroczystości obrazują moment, kiedy apel pamięci jest odczytywany."

RadioZET.pl/PAP/mon.gov.pl/wp.pl/MP