Zamknij

Incydenty w elektrowni atomowej w Ukrainie zagrożą Polsce? Prezes PAA komentuje

23.08.2022 15:28

W Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi w związku z działaniami militarnymi w elektrowni atomowej w Zaporożu - mówi Radiu ZET dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki. - Reaktory w Zaporożu są zabezpieczone nawet przed uderzeniem samolotu pasażerskiego w jeden z reaktorów - wskazuje prezes PAA.

Co przy awarii elektrowni atomowej w Ukrainie. Prezes PAA uspokaja
fot. Maxar Technologies/Associated Press/East News

Rosjanie szantażują świat, grożąc kolejnymi incydentami w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, niedaleko Enerhodaru. Mimo prowokacji, ryzyko groźnej awarii reaktorów wydaje się niskie.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterrez stwierdził, że niedopuszczalne jest to, że Rosjanie prowadzą działania wojenne na terenie elektrowni, utrzymują na jej terenie uzbrojenie i instalacje wojskowe, a także to, że tamtejszy personel obiektu traktują jako zakładników.

Prezes PAA: reaktory atomowe w Zaporożu są zabezpieczone 

- Żadna elektrownia nie jest zaprojektowana na działanie w warunkach wojennych, ale reaktory w Zaporożu są zabezpieczone nawet przed uderzeniem samolotu pasażerskiego w jeden z reaktorów - mówi reporterowi Radia ZET Jackowi Czarneckiemu prezes PAA.

Jak dodaje prezes Młynarkiewicz, Polska Agencja Atomistyki 24 godziny na dobę monitoruje sytuację radiacyjną na terenie Polski. Ponadto jej eksperci przeprowadzili szereg symulacji skutków różnego stopnia wycieku radioaktywnego w elektrowni w Zaporożu. Wynika z nich, że nawet jeśli by nawet doszło takiego wycieku, to przy standardowych warunkach meteorologicznych jego skutki będą miały konsekwencje lokalne lub regionalne. Obywatele Polski nie są zagrożeni.

Według dra Młynarkiewicza porównywanie zagrożeń, jakie mogłoby nieść uszkodzenie któregoś z reaktorów w Zaporożu do skutków uszkodzeń reaktorów w Czarnobylu czy Fukushimie, jest błędem. - To były zupełnie inne reaktory, a te w Zaporożu mają dużo większą odporność na zdarzenia zewnętrzne i wewnętrzne - dodaje prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

loader

RadioZET.pl/oprac. BCh