Zamknij

Kolejne przypadki indyjskiej mutacji w Polsce. Dwa potwierdzone ogniska

04.05.2021 13:40
Adam Niedzielski
fot. Piotr Molecki/East News

W Polsce pojawiły się kolejne dwa ogniska związane z indyjską mutacją koronawirusa - jedno w okolicach Warszawy, a drugie w Katowicach - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. 

Indyjską mutację koronawirusa w Polsce potwierdzono w dwóch ogniskach. Informację podał na konferencji prasowej Adam Niedzielski. - Mamy przebadane 14 próbek w okolicach Warszawy i Katowicach; stwierdziliśmy już 16 przypadków - powiedział minister zdrowia. To kolejne przypadki po wykryciu tego wariantu u dyplomaty ewakuowanego z Indii.

Indyjska odmiana koronawirusa w Polsce. Siostry brały udział w rekolekcjach

Więcej o szczegółach dotyczących nowych przypadków indyjskiej odmiany wirusa powiedział szef GIS Krzysztof Saczka. - Do Inspekcji Sanitarnej wpłynęła informacja, że w Domu Sióstr Misjonarek w Katowicach pojawiło się 10 osób ze schorzeniami dotyczącymi układu oddechowego. Inspekcja Sanitarna podjęła wywiad oraz wstępne badanie kilku osób. Potwierdziło ono, że są dodatnie - mówił.

Jak dodał, wywiad epidemiologiczny potwierdził, że część sióstr z tego zgromadzenia brało udział w rekolekcjach w Zambrowie. Na nich była siostra zakonna z Indii. Szef GIS podkreślił, że zbadano ognisko w Katowicach i Zambrowie. - Okazało się później, że ognisko dotyczyło też domu sióstr misjonarek w Warszawie. Podjęliśmy decyzję o przebadaniu wszystkich osób z tych ognisk - oświadczył Saczka. Zaznaczył, że ogniska zostały w pełni objęte nadzorem inspekcji sanitarnej. 

Przypomnijmy, pierwszy przypadek indyjskiego wariantu koronawirusa wykryto u polskiego dyplomaty, ewakuowanego przed tygodniem z Indii. Jak informował wówczas w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Artur Zaczyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, mężczyzna ten trafił do szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej, z kolei żona dyplomaty i jego dzieci do CSK MSWiA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl