Zamknij
Inga Zasowska i Wakacyjny Strajk Klimatyczny. Protestują "polskie babcie" i Magdalena Adamowicz w Gdańsku
5 Zobacz galerię
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

13-letnia Inga Zasowska rozpoczęła z końcem czerwca samotny Wakacyjny Strajk Klimatyczny. W każdy piątek aż do końca lipca protestuje pod Sejmem, próbując przekonać polityków do działań ograniczających globalne ocieplenie i zainteresowania tematem zmian klimatycznych. Podczas drugiego protestu towarzyszyli jej koledzy, a także politycy i artyści.

Indze Zasowskiej tydzień temu na Wiejskiej towarzyszyła mama, w ostatni piątek czerwca pod Sejmem zebrały się również koleżanki Ingi, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, a także osoby starsze dumnie prezentujące m.in. transparent „Popieramy Ingę! Polskie babcie”.

Do akcji przyłączyli się też politycy, ludzie mediów i artyści. Wśród nich europoseł Koalicji Europejskiej  Andrzej Halicki, wiceprezydent Warszawy i polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej, a także Karolina Korwin-Piotrowska, Michał Piróg czy Marcin Bosak.

Jestem tu, bo trzeba coś zrobić w obronie klimatu. Ja wpadłam na pomysł Wakacyjnego Strajku Klimatycznego. Martwi mnie to, że będzie dużo takich ekstremalnych zjawisk pogodowych.

mówi Radiu ZET Inga Zasowska

Poparcie dla Ingi przyszło też ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeden z zastępców Adama Bodnara przekazał dziś nastolatce specjalny list popierający jej akcję.

Greta Thunberg popiera strajk 13-letniej Ingi Zasowskiej

Kilka dni wcześniej Ingę poparła w mediach społecznościowych 16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji, inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, która w marcu została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Greta zwróciła uwagę na hejt, jaki spada na Ingę, i zachęciła do wspierania Polki. „To jest Inga Zasowska, ma 13 lat. Jest uczennicą, która zorganizowała Strajk Klimatyczny przed polskim Sejmem. Jest prawdziwą bohaterką, która walczy o naszą przyszłość” – napisała na Twitterze Greta. 

W obronie klimatu w Gdańsku

Ale w ślady Ingi idą też mieszkańcy innych polskich miast. Pod słynną fontanną Neptuna w Gdańsku pikietowali w piątek młodsi i starsi. A wśród nich europosłanka Magdalena Adamowicz z córką Teresą i prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

„Mamy 10 lat, aby zatrzymać tę lawinę. Jeśli przegapimy ten czas, to skutki dla naszej gospodarki, dla naszego zdrowia będą nieodwracalne. W pełni popieram postulaty Ingi, które dotyczą przestrzegania postanowień porozumienia paryskiego, redukcji emisji gazów cieplarnianych, opodatkowania emisji gazów cieplarnianych, zwrócenia uwagi na edukację o zmianach klimatycznych. Ingo, wspieram Cię całym sercem” – napisała Magdalena Adamowicz na Facebooku.