Zamknij

Inwazja biedronek azjatyckich. Jak się przed nimi bronić?

07.10.2021 14:19
Biedronka azjatycka
fot. East News/Rights Managed

Biedronki azjatyckie w domu to coraz częściej spotykany w Polsce problem. Czy te owady są groźne i jak uchronić się przed inwazją?

Inwazja biedronek azjatyckich jesienią to w ostatnich latach coraz częstsze zjawisko. Zaniepokojeni mieszkańcy pisali w mediach społecznościowych o coraz większej liczbie tych owadów w swoich domach już pod koniec sierpnia. Czy jest się czego bać? Jak pozbyć się niechcianych biedronek?

Inwazja biedronek azjatyckich

Biedronki azjatyckie różnią się wyglądem od powszechnie występujących w Polsce biedronek siedmiokropek. „Najczęściej spotykane formy mają żółto-pomarańczowe pokrywy ze zmienną (do 20) liczbą czarnych plamek, lub pokrywy są czarne, z 2-4 pomarańczowo-czerwonymi plamami” – informuje Instytut Ochrony Przyrody. Są one gatunkiem inwazyjnym, a w Polsce pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Obecnie występują już w całym kraju.

Kontakt z tymi owadami nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia, ale nie jest też bezpieczny. Biedronki azjatyckie gryzą, pozostawiając po ukąszeniu czerwone i swędzące ślady. Wydzielają też żółtą hemolimfę (płyn ustrojowy), która w kontakcie ze skórą może powodować reakcje alergiczne:

  • wysypkę
  • astmę
  • katar
  • zapalenie spojówek

Alergię na biedronkę azjatycką w niektórych obszarach ma nawet 10 proc. populacji. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas usuwania skupisk tych owadów, ponieważ istnieje ryzyko przyjęcia zagrażającej dawki. Warto robić to w rękawiczkach. Można też wciągnąć je odkurzaczem, a worek wyrzucić na śmietnik.

Dobrze jest też przygotować mieszkanie, aby uchronić się przed inwazją. Biedronki poszukują miejsca, w którym mogą przezimować. Wspinają się po ścianach i przedostają do środka przez szczeliny w oknach lub drzwiach. Pomóc powinno ich uszczelnienie, można też zamontować moskitiery.

RadioZET.pl/poradnikzdrowie.pl/wp.pl/spidersweb.pl/oprac. AK

C