Irańczyk dostał list: masz 30 dni na opuszczenie Warszawy

Redakcja
02.03.2017 00:07
Irańczyk dostał list: masz 30 dni na opuszczenie Warszawy
fot. Facebook

"Masz 30 dni na opuszczenie Warszawy" - głosi wiadomość, którą dostał mieszkający w Warszawie Irańczyk. Mężczyznę odwiedził rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar. RPO zapewnił, że ofiary ataków rasistowskich mogą liczyć na pomoc i wsparcie polskiego państwa. 

Salar Farsi prowadzi w Warszawie kawarnię. Jego lokal "Brunet Kafe" znajduje się przy ulicy Miodowej. W ciągu pięciu miesięcy działalności miejsca, aż 4 razy stało się ono ofiarą aktów wandalizmu. Niszczono zamki w drzwiach, porysowano witrynę. Wydawało się, że to zwykłe "zabawy" huliganów. Do momenu, gdy oprócz szkód materialnych, Farsi znalazł na miejscu kartkę z pogróżkami.

Autorzy wiadomości przedstawili się jako "Polscy Patrioci" i zagrozili, że jeżeli Irańczyk w ciągu miesiąca nie wyjedzie z Warszawy - zginie. 

We wtorek - w geście solidarności - kawiarnię Irańczyka odwiedził Adam Bodnar, który stanowczo potępił rasistowski incydent. - Moją rolą jest pokazanie takim osobom, że nie zostają sami ze swoim problemem oraz mogą liczyć na nasze wsparcie - mówił na spotkaniu rzecznik. 

W środę swoją wizytę w kawiarni na Miodowej złożyła także Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

Salar Farsim mieszka w Polsce od 2008 roku. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze pracę z dziedziny politologii. Kartkę z "ostrzeżeniem" dostał w nocy z 25 na 26 lutego.

- Było tam napisane, że mam 30 dni na opuszczenie Warszawy. I że mam zakaz jedzenia i dotykania polskiego chleba - dodaje. - Nie chcę popadać w paranoję, ale od kilku dni nie czuję się bezpiecznie.

Adam Bodnar uważa, że przykry incydent, który spotkał Farsima wpisuje się w ogólnokrajowy problem rozpowszechniania się "mowy nienawiści". - Jesteśmy świadkami, jak mowa nienawiści przeradza się w akty nienawiści. Sprawcom towarzyszy poczucie bezkarności i milcząca akceptacja ze strony polityków, którzy często takie sytuacje traktują w kategoriach wybryku chuligańskiego - przypominał rzecznik.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Słowa wsparcia dla Irańczyka płyną też ze strony Kościoła. Jak poinformował w rozmowie Gazetę Wyborczą rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, w czwartek Salara Farsima odwiedzi sekretarz arcybiskupa warszawskiego Matteo Campagnaro.

RadioZET.pl/KM