Zamknij

Duda żegna Szewińską. Wzruszające słowa: Szanowna Pani Ireno...

Redakcja
30.06.2018 01:18
Irena SZEWIŃSKA
fot. Leszek Fidusiewicz/REPORTER

W piątek przed północą w wieku 72 lat zmarła Irena Szewińska. Andrzej Duda na Twitterze w pięknych słowach pożegnał zdobywczynię siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował Janusz Szewiński, Irena Szewińska zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ''dobrze się czuła''.

Irena Szewińska nie żyje 

Na informację o śmierci wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zareagował Andrzej Duda. ''Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!'' - napisał prezydent RP.

Irena Szewińska, czyli królowa polskiego sportu. Kim była? Co osiągnęła?

Wybitna lekkoatletka z początkiem 2014 roku przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór, z którym walczyła już wcześniej. Wydawało się, że zwycięży bezwarunkowo, ale nowotwór wrócił. Szewińska nie poddała się, dalej walczyła z chorobą i nawet nie zrezygnowała z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.

Najwybitniejsza lekkoatletka w dziejach polskiego sportu, uznana najlepszą sportsmenką globu w 1974 roku, zdobyła siedem medali olimpijskich: trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. 

RadioZET.pl/PAP/DG