Państwo Islamskie miało swojego człowieka w Polsce. Udawał syryjskiego uchodźcę

Redakcja
07.03.2018 07:01
ISIS
fot. YT

Mourad T. to obywatel Maroka. W jego sprawie do sądu w Katowicach trafił akt oskarżenia po tym, jak został zatrzymany przez ABW. Mężczyzna podejrzany jest o terroryzm i członkostwo w tzw. Państwie Islamskim.

Śledztwo w sprawie Marokańczyka toczyło się od 2016 roku. Został zatrzymany w Polsce. Według ustaleń nie planował tu zamachu. Jego celem były Niemcy. Akt oskarżenia trafił do sądu w lutym tego roku.

T. postawiono m.in. zarzut udziału w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym, międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS, Daesh). Jej celem jest zastraszenie obywateli krajów Unii Europejskiej.

Śledczy są zdania, że był zwiadowcą Abdelhamida Abbaouda, który jest podejrzany o zorganizowanie zamachów w Paryżu w 2015 roku i o zamach na pociąg THALYS Amsterdam-Paryż.

Zatrzymany w Polsce Marokańczyk miał być odpowiedzialny za zbieranie informacji z Europy dla terrorystów.

— Jak ustalili śledczy, Marokańczyk podróżował po Europie z fałszywymi dokumentami. W Serbii podał, że jest Syryjczykiem, nazywa się Mourad Sultan, a urodził się 11 listopada 1995 r. w Halab. Okazało się, że się odmłodził o pięć lat, przyszedł na świat 22 stycznia 1990 r. (w Casablance w Maroku). Celowo podawał, że jest młodszy. Doskonale wiedział, że procedura sprawdzania osób niepełnoletnich, które przybywają do Europy, jest łagodniejsza niż wobec dorosłych — ustaliła „Rzeczpospolita”.

Zagłosuj

Czy czujesz się bezpiecznie na polskich ulicach?

Liczba głosów:

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, poinformował, że to jedna z pierwszych spraw w Polsce przeciwko islamskim terrorystom, którą zakończono aktem oskarżenia i postawieniem przed sądem.

— Postępowanie w tej sprawie było bardzo trudne dowodowo, prowadzący śledztwo wykonywali osobiście czynności na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy zbieraniu materiału dowodowego korzystano też z ustaleń organów wymiaru sprawiedliwości państw UE dotyczących działalności ISIS — powiedział w rozmowie z PAP.

Jak poinformowała prokuratura, w toku postępowania ustalono, że oskarżony Mourad T. od grudnia 2014 roku do września 2016 roku przebywał w Katowicach, Rudzie Śląskiej, a także na terenie krajów Unii Europejskiej takich jak: Austria, Grecja, Węgry, a także w Serbii oraz Turcji.

RadioZET.pl/pap/RP.pl/maal