Zamknij

SN uchylił wyrok sprzed 10 lat ws. Wyszkowskiego. Miał przeprosić Wałęsę

22.04.2021 09:42
Krzysztof Wyszkowski uniewinniony ws. Wałęsy
fot. Michal Wozniak/East News

Sąd Najwyższy uchylił w środę wyrok nakazujący Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go "tajnym współpracownikiem SB". Wyrok zapadł po wniesieniu skargi nadzwyczajnej przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. "Czekaliśmy przez lata, ale prawda w końcu zatriumfowała" - napisał na Twitterze Ziobro.

Krzysztof Wyszkowski nie przeprosił Lecha Wałęsy, mimo prawomocnego wyroku sądu z 2011 roku. Przeprosiny opublikowano wówczas w TVN24 na koszt Wałęsy, a stacja zwróciła b. prezydentowi koszty.

Po latach do sprawy powrócił Prokurator Generalny. Po wniesieniu skargi nadzwyczajnej sprawą zajęła się powołana za rządów PiS Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, której działalność kwestionuje Unia Europejska.

Nazwał Wałęsę "agentem SB", sąd nakazał przeprosiny. Pomógł mu Ziobro. "Czekaliśmy lata"

Wspomniana Izba Dyscyplinarna SN uchyliła wyrok sprzed dekady. Oznacza to, że stan prawny powraca do tego ukształtowanego przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, który w wyroku I instancji z 2010 r. orzekł, że Wyszkowski nie musi przepraszać Lecha Wałęsy. Dekadę później Wyszkowski cieszył się z nowego rozstrzygnięcia.

"Miałem mocną nadzieję na tego rodzaju orzeczenie. Ale cieszę się szczególnie z końcówki uzasadnienia orzeczenia. Mianowicie SN orzekł, że leży w interesie społecznym i dobra opinii publicznej prawo każdego obywatela do mówienia prawdy" - zaznaczył. Zadowolenia nie ukrywa też Prokurator Generalny, który z urzędu zaangażował się w jego sprawę. "Czekaliśmy przez lata, ale prawda w końcu zatriumfowała. SN uwzględnił moją skargę nadzwyczajną i uchylił jawnie niesprawiedliwy wyrok -@KWyszkowski nie musi przepraszać L. Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB" – napisał na Twiterze Zbigniew Ziobro.

Zdaniem prokuratury, sąd gdański w rażący sposób naruszył przepisy prawa i nie uwzględnił wszystkich dowodów mogących wskazywać na agenturalną przeszłość byłego prezydenta, które przedstawił Wyszkowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP/Twitter