Zamknij

Izolacja niezaszczepionych uczniów? Może ich czekać nauka zdalna

21.07.2021 12:18

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli, natychmiastowe rozpoczęcie masowej akcji szczepień uczniów i regularne testowanie wszystkich pracowników szkół i dzieci - to zalecenia Polskiej Akademii Nauk na zbliżający się rok szkolny. Specjalny zespół PAN do spraw COVID-19 w swoim stanowisku zaznacza, że jest to jedyny sposób na uniknięcie zdalnego nauczania w nowym roku szkolnym. Zdaniem naukowców, jeżeli jesienią będzie konieczne wprowadzenie nauczania hybrydowego, w domach powinni zostać niezaszczepieni uczennice i uczniowie.

Szkoła
fot. Pawel Polecki/REPORTER

Specjalny zespół do spraw COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk przedstawił zalecenia dla szkół na rok szkolny 2021/22. Naukowcy wskazują, że kluczowa dla uniknięcia zdalnej edukacji jest masowa akcja szczepień. „Mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19. Są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci” – piszą w stanowisku.

Izolacja uczniów niezaszczepionych przeciw COVID-19? Może ich czekać nauka zdalna

Naukowcy wskazali, że obecnie zbyt mało uczniów się w pełni zaszczepiło. W grupie wiekowej 12-18 lat podano 900 tys. dawek Pfizera, do pełnego zaszczepienia powinno ich być 4,5 miliona. Naukowcy z PAN w swoim stanowisku wyrazili też nadzieje, że Europejska Agencja Leków dopuści wkrótce szczepienia młodszych dzieci. W tej chwili mogą się szczepić osoby powyżej 12. roku życia. „Trzeba podkreślić, że wśród osób poniżej 18. roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością – mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków” – tłumaczą naukowcy w stanowisku.

Według nich, oprócz noszenia maseczek, wietrzenia pomieszczeń, dezynfekcji, delegowania nauczycieli do konkretnych klas i podziału uczniów na grupy niemające ze sobą kontaktu, metodą walki z wirusem są szczepionki. Postulują też, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony.

Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów. Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN

Zdaniem naukowców, jeżeli jesienią będzie konieczne wprowadzenie nauczania hybrydowego, w domach powinni zostać niezaszczepieni uczennice i uczniowie. Eksperci PAN postulują w stanowisku przeprowadzanie w szkołach regularnych testów na obecność SARS-CoV-2: „Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie, można rozważyć testy zbiorcze”.

„Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę” - apelują eksperci.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 roku. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, zastępcą prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

loader

RadioZET.pl/PAP/PAN/oprac. AK