Zamknij

Jacek Jaworek miał pomocnika? Nowy wątek ws. potrójnego zabójstwa w Borowcach

10.12.2021 08:54

Jacek Jaworek jest poszukiwany przez policję od 10 lipca. Według prokuratury 52-latek, podejrzewany o zabójstwo rodziny we wsi Borowce, żyje i ukrywa się w kraju lub za granicą. – Wszystko wskazuje na to, że ktoś mu pomógł – mówi Onetowi jeden z policjantów, który zna kulisy sprawy.

Jacek Jaworek
fot. Facebook

Jacek Jaworek, podejrzany o zabójstwo brata, jego żony i ich nastoletniego syna, wciąż jest nieuchwytny dla policji. Śledztwo tkwi w miejscu – brakuje nowych tropów. Prokuratura wyjaśnia nadal sprawę przesyłki z Francji zaadresowanej do Jacka Jaworka oraz weryfikuje inne doniesienia, ale żadne z nich nie przyniosło przełomu. 

Funkcjonariusze dotąd prowadzili stałą obserwację w okolicy. Przypuszczali, że podejrzany o zabójstwo może wrócić w rodzinne strony. Jak dowiedział się Onet, policja z tego zrezygnowała. Odwołano radiowóz, który stał przed domem zamordowanej rodziny oraz sprzed domu siostry Jacka Jaworka. Teraz pojawiają się tam tylko patrole.

Jacek Jaworek miał pomocnika? Nowe fakty ws. zbrodni w Borowcach

Według Onetu przeprowadzono też akcję poszukiwawczą w rejonie kanału lodowego w Zarębicach, który o tej porze roku jest odsłonięty - nie ma tam zarośli. Z relacji mieszkańców wynika, że nad okolicą następnego dnia krążył helikopter, ale nikogo nie znaleziono. 

– Myślę, że Jaworek żyje. Wszystko na to wskazuje, że ktoś mu pomógł - wskazywały na to ślady kół, urwane tropy psów. To mogła być osoba, która blisko mieszka. Niestety to teren wiejski i leśny, nie ma kamer, monitoringu. Jaworek zapadł się pod ziemię – mówi Onetowi jeden z policjantów, który zna kulisy sprawy. 

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wciąż nie ustalili, czy Jaworek ukrywa się w kraju czy za granicą. Badają nadal sprawę tajemniczej przesyłki, która przyszła do Jaworka z Francji rzekomo od firmy Google. Prokuratura twierdzi, że znajdują się w niej informacje "o charakterze kodów". Rzecznik częstochowskiej Prokuratury Okręgowej Tomasz Ozimek przekazał Onetowi, że śledczy zadali pytania do nadawcy korespondencji. – Przypuszczamy, że jakaś osoba zwróciła się do tej firmy o to, żeby takie dane zostały taką przesyłką przesłane. Wysłanie tradycyjnego listu nie jest typowym zleceniem dla firmy internetowej – mówi Ozimek.

Jacek Jaworek nadal poszukiwany

Policja pokłada nadzieje w odnalezieniu Jaworka w kampanii "Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej 2021". Na początku grudnia rozpoczęła ją sieć współpracy policyjnej ENFAST i EUROPOL (organizacja zrzeszająca instytucje policyjne w państwach UE). Celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi na przestępców poszukiwanych w całej Europie, którzy mogą ukrywać się w naszym otoczeniu. – Wszyscy przestępcy w tej kampanii są poszukiwani za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, handel narkotykami, czy handel ludźmi – mówi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

10 lipca w miejscowości Borowce k. Częstochowy w domu jednorodzinnym wezwani do awantury domowej policjanci znaleźli ciała 44-letniego małżeństwa oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone, przeżył tylko młodszy, 13-letni syn, który zdołał się najpierw ukryć, a potem uciec. Ustalenia śledczych wskazują, że sprawcą zbrodni jest brat 44-latka, Jacek Jaworek, który w ostatnim czasie mieszkał z rodziną po opuszczeniu zakładu karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności w związku z uchylaniem się od płacenia alimentów. Tuż po zbrodni Jaworek uciekł.

Za pomoc w ujęciu Jaworka Komendant Wojewódzki Policji wyznaczył 20 tysięcy zł nagrody. Osoby, które znają aktualne miejsce pobytu Jacka Jaworka, mogące pomóc w ustaleniu jego miejsca pobytu, lub które mogą mieć istotne dla śledztwa informacje, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Częstochowie pod nr telefonu 47 858 12 55 lub nr alarmowym 112.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Onet/PAP