Zamknij

Policja sięga po nową broń w sprawie Jaworka. "Prosimy obejrzeć zdjęcia"

PAP
03.12.2021 13:01

Jacek Jaworek, który od lipca jest poszukiwany pod zarzutem potrójnego zabójstwa, zostanie objęty kampanią medialną dotyczącą najgroźniejszych przestępców. Te działania wspomagają organizacja EUROPOL i ENFAST.

Jacek Jaworek
fot. Eumostwanted.eu (screen)

Jacek Jaworek pozostaje nieuchwytny od lipca. Pomimo wysiłków policjantów i innych służb nie udało się dotąd trafić na trop mężczyzny podejrzanego o potrójne morderstwo we wsi Borowce koło Częstochowy. Ostatnie informacje w śledztwie dotyczą przesyłki, którą na nazwisko Jaworka wysłano do OSP w Borowcach.

Policja pokłada nadzieje w odnalezieniu Jaworka w kampanii "Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej 2021". W piątek rozpoczęła ją sieć współpracy policyjnej ENFAST i EUROPOL (organizacja zrzeszająca instytucje policyjne w państwach UE). Celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi na przestępców poszukiwanych w całej Europie, którzy mogą ukrywać się w naszym otoczeniu. - Wszyscy przestępcy w tej kampanii są poszukiwani za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, handel narkotykami, czy handel ludźmi - podkreślił insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Jaworek na liście najbardziej poszukiwanych. Będzie w kampanii medialnej

- Prosimy, aby odwiedzić stronę internetową EU Most Wanted i obejrzeć zdjęcia tych poszukiwanych oraz sprawdzić, czy ktoś rozpoznaje któregoś z nich. Jeśli tak, możesz anonimowo poinformować nas o tym za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Możesz w znacznym stopniu pomóc organom ścigania w schwytaniu osoby, która od dawna ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości - zaapelował.

W tegorocznej akcji biorą udział prawie wszystkie państwa członkowskie UE, a na stronie internetowej opublikowane są zdjęcia 54 poszukiwanych przestępców. - Strona internetowa Europe's Most Wanted została zainicjowana przez sieć ENFAST w styczniu 2016 r. przy pełnym wsparciu EUROPOL-u. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu poważnych przestępców poszukiwanych na podstawie europejskich nakazów aresztowania  - przypomniał.

Od uruchomienia strony internetowej zatrzymano 110 poszukiwanych, przy czym 41 zatrzymań było bezpośrednio związanych z informacjami, które pochodziły ze strony internetowej EU Most Wanted. Na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w UE znaleźli się również obywatele Polski. Wśród najgroźniejszych przestępców znalazł się podejrzany o potrójne morderstwo Jacek Jaworek poszukiwany przez Zespół Poszukiwań Celowych w Katowicach.

Jacek Jaworek poszukiwany

10 lipca w miejscowości Borowce k. Częstochowy w domu jednorodzinnym wezwani do awantury domowej policjanci znaleźli ciała 44-letniego małżeństwa oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone, przeżył tylko młodszy, 13-letni syn, który zdołał się najpierw ukryć, a potem uciec. Ustalenia śledczych wskazują, że sprawcą zbrodni jest brat 44-latka, Jacek Jaworek, który w ostatnim czasie mieszkał z rodziną po opuszczeniu zakładu karnego, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności w związku z uchylaniem się od płacenia alimentów. Tuż po zbrodni Jaworek uciekł.

Kolejnym poszukiwanym jest podejrzany o zabójstwo swojej żony w listopadzie 1985 roku Tomasz Leszczyński. Mężczyzna w trakcie awantury ugodził żonę kilkukrotnie nożem w klatkę piersiową. Spowodował krwotok do jamy brzusznej, w wyniku czego kobieta zmarła. Został skazany na piętnaście lat pozbawienia wolności.

Na liście znalazł się także Jacek Kłos poszukiwany przez Zespół Poszukiwań Celowych ze Szczecina. Mężczyzna poszukiwany jest za usiłowanie zabójstwa, do którego doszło na początku listopada 2007 roku w Kołobrzegu na parkingu osiedlowym. Wówczas Kłos działając wspólnie i w porozumieniu z innym mężczyzną chcąc zabić Zbigniewa K., podłożyli granat obronny typu F-1 pod jego mercedesa. Zamierzonego celu jednak nie osiągnęli z powodu zbyt małej siły niszczącej, przy czym jednocześnie sprowadził zdarzenie, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Figaj