Zamknij

Były wiceminister w rządzie PO zatrzymany przez CBA. Chodzi o aferę hazardową

Redakcja
29.03.2018 08:09
CBA
fot. cba.gov.pl

W czwartek, kilka minut po godz. 7 rano, były szef Służby Celnej i wiceminister finansów w rządzie Platformy i PSL-u, Jacek Kapica, został zatrzymany na polecenie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Sprawa ma związek z aferą hazardową.

Czy i jakie zarzuty mu postawiono, będzie wiadomo dopiero po przeprowadzeniu czynności przez prokuratora. Wiemy, że już cztery lata temu miał usłyszeć zarzuty „niedopełnienia lub przekroczenia obowiązków” w związku z aferą hazardową, ale po interwencji Prokuratury Generalnej zrezygnowano z tego ruchu, a śledztwo przeniesiono do innego miasta.

Zobacz także

Źródłem problemów Kapicy jest rok 2009, gdy okazało się, że przez luki w prawie nawet 21 miliardów złotych zamiast do budżetu zostało w kieszeni biznesmenów z branży tzw. jednorękich bandytów, czyli automatów do gier, które dzisiaj można znaleźć wszędzie –od kasyn przez obskurny bar po sklep spożywczy. Dotychczas w związku z aferą postawiono zarzuty dwojgu bezpośrednim zastępcom Kapicy.

Przypomnijmy, że szef Służby Celnej to stanowisko bardzo istotne w ramach administracji publicznej. Podlegają mu wszystkie urzędy celne i izby skarbowe w Polsce. Dodatkowo podlega mu siedem departamentów Ministerstwa Finansów (m.in. Administracji Podatkowa, Cła i Regulacja Gier).

RadioZET.pl/LK/MP