Unijny szczyt w Brukseli bez Saryusz-Wolskiego. Nie został zaproszony

Redakcja
08.03.2017 17:22
Unijny szczyt w Brukseli bez Saryusz-Wolskiego. Nie został zaproszony
fot. Archiwum Radia ZET

Kandydat polskiego rządu na fotel szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski nie otrzymał zaproszenia na unijny szczyt w Brukseli. 

Przywódcy państw członkowskich zdecydują na szczycie, kto obejmie przewodnictwo w Radzie Europejskiej, a więc czy dojdzie do skutku reelekcja Donalda Tuska, czy też wygra inny kandydat.

Zagłosuj

Czy Saryusz-Wolski jest dobrym kandydatem?

Liczba głosów:

Informację podała rzeczniczka maltańskiej prezydencji Unii Europejskiej, Wendy Borg. Zaproszeniu sprzeciwiło się kilka europejskich państw, a - jak wyjaśnia Borg - potrzebna jest "jednomyślność wszystkich przywódców państw w kwestii zaproszenia kogoś z zewnątrz".

O uczestnictwo w szczycie polskiego kandydata na stanowisko szefa Rady zabiegał od kilku dni minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Decyzja należała do Malty - państwa, które sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Szczyt w Brukseli potrwa dwa dni - w czwartek i piątek. Tam zapadnie decyzja, kto będzie pełnił funkcję przewodniczącego RE przez kolejne 2,5 roku. 

O tym, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej, dowiedzieliśmy się w sobotę.

RadioZET.pl/KM