Sasin o skardze KE ws. Polski: to zemsta

Redakcja
25.09.2018 10:11
Sasin
fot. Rafał Oleksiewicz/East News

– To jest zemsta za to, że Polska nie podporządkowuje się jednolitemu frontowi w Europie – powiedział we wtorek w TVN 24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Dodał, że tam, gdzie traktaty europejskie jasno tego nie określają, istnieje prymat prawa krajowego. – Nie nazywałbym tego spiskiem, ale widać wyraźnie, że jest pewien kurs polityczny obliczony na uderzenie w polski rząd – powiedział. Skargę KE w rozmowie z Radiem ZET skomentował także RPO Adam Bodnar.

Skarga do unijnego Trybunału jest oddzielnym postępowaniem od prowadzonej od 20 grudnia 2017 r. procedury z art. 7 unijnego traktatu. KE zarzuca władzom w Warszawie, że poprzez zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym (dotyczące wieku emerytalnego) chcą zastąpić sędziów, podważając tym samym niezależność tej instytucji. Polski rząd odpiera takie twierdzenia, podkreślając, że ma prawo do dokonywania reform.

– Widać pewną korelację działań pomiędzy działaniami opozycji, zwłaszcza tej, która nazywa siebie „opozycją totalną” i instytucjami europejskimi – podkreślił Sasin. Jak zaznaczył, „to jest zemsta za to, że Polska nie podporządkowuje się jednolitemu frontowi w Europie, który mówi o przyjmowaniu uchodźców bez żadnych ograniczeń, przyjmowaniu takiej polityki, o jakiej mówi Bruksela”.

Zobacz także

Sasin podkreślił również, że problemem jest to, że traktaty Unii Europejskiej nie są przestrzegane. – To my dzisiaj, jako Prawo i Sprawiedliwość, jesteśmy tymi, którzy bronią europejskiego projektu przed tymi, którzy chcą go zniszczyć – dodał. – Tam, gdzie traktaty europejskie jasno tego nie określają, tam istnieje prymat prawa krajowego, jest prymat konstytucji – powiedział.

Do decyzji Komisji Europejskiej odniósł się także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - To jest bardzo ważny krok dla ochrony niezależności polskich sądów, w tym w szczególności niezależności Sądu Najwyższego - stwierdził w rozmowie z Radiem ZET.

Podstawą prawną skargi mają być zobowiązania wynikające z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Art. 19 stwierdza, że państwa UE ustanawiają środki „niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii”. Z kolei fragment Karty Praw Podstawowych, na który powołuje się KE, mówi o prawie do skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu.

RadioZET.pl/PAP/MP/BM