Jacek Sasin w Radiu ZET: Mam nadzieję, że dojdzie do spotkania premiera z opozycją; nie mówimy o gotowych aktach prawnych

Redakcja
24.01.2019 09:04
Jacek Sasin w Radiu ZET
fot. archiwum Radia ZET

– Nie jest to taki poziom, abyśmy mówili o gotowych aktach prawnych. Chodzi o to, żeby w procesie tworzenia ich mogła zaistnieć rozmowa. Tak, aby były wynikiem konsensusu – mówi w Radiu ZET Jacek Sasin, zapytany o szczegóły piątkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, który chce z opozycyjnymi klubami przedyskutować zmiany w przepisach po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku.

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów zapowiada, że piątkowe propozycje będą „dotyczyły zmian w prawie, które opracowywane są w Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Zdrowia”.

Jacek Sasin w „Gościu Radia ZET” wyraził nadzieję, że do spotkania premiera z opozycją dojdzie. „Że szefowie klubów opozycyjnych nie pójdą utartą ścieżką bojkotowania każdej inicjatywy, która wychodzi ze strony rządzących. Na stole leżą wszystkie tematy” – zapewnia w rozmowie z Łukaszem Konarskim.

Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów wymienia w Radiu ZET przykładowe tematy, które mogą zostać poruszone w czasie piątkowego spotkania w siedzibie Mateusza Morawieckiego w Alejach Ujazdowskich. „Myślę, że możemy rozmawiać też o ograniczeniu możliwości mowy nienawiści, które są ogromne w internecie” – mówi Sasin. Jego zdaniem powoduje ona, „że nasza dyskusja idzie w niedobrą stronę. Musimy obniżyć temperaturę sporu i szukać możliwych narzędzi, żeby do tego doprowadzić”.

Gość Łukasza Konarskiego uważa jednak, że w regulowaniu kwestii języka w przestrzeni publicznej „nie możemy się zagalopować”. Według Jacka Sasina: „To jest bardzo grząski grunt. Wielką wartością demokracji jest wolność słowa. Trzeba znaleźć cienką granicę pomiędzy dyskusją a propagowaniem treści budzących nienawiść”.

Jak ocenia Sasin: „Jeśli liderzy ugrupowań politycznych umówią się, że nie ma ich akceptacji na pewne zachowania, byłby to krok w dobrym kierunku”.

Całość na radiozet.pl