Zamknij

Emilewicz w Gościu Radia ZET: Zrobimy wszystko, żeby podwyżek prądu nie było

Redakcja
14.12.2018 08:37
Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii Gościem Radia ZET
fot. Radio ZET

– Chodzi nam o to, żeby przeciętny Polak na rachunku nie odczuł wzrostu ceny prądu, i tak się wydarzy – tak Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, skomentowała sprawę cen energii. Gość Radia ZET zaprzeczyła zmianie na stanowisku szefa resortu energii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Emilewicz odniosła się do podwyżek cen prądu nawet o 30 proc., które zapowiedziały należące do Skarbu Państwa największe spółki energetyczne. W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zmian cen energii od nowego roku nie będzie.

Następnego dnia minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiedział, że spółki energetyczne są niezależne. Dodatkowo z Urzędu Regulacji Energetyki nie wycofano żadnego wniosku w sprawie zmian cen prądu od 2019 roku.

Zobacz także

– Chodzi nam o to, żeby przeciętny Polak na rachunku nie odczuł wzrostu ceny prądu, i tak się wydarzy – zapowiedziała Emilewicz.

Podtrzymała ona słowa Morawieckiego i powiedziała, że „zrobimy wszystko, żeby tych podwyżek nie było”. - Jest kilka wariantów rozwiązania – wskazała minister. Jedną z nich jest zmiana wysokości akcyzy na prąd.

W ocenie minister „zniesienie akcyzy na prąd nie byłoby lekiem na całe zło”. - Nawet gdybyśmy znieśli akcyzę, to nie zmityguje to tych cen szacunkowych – dodała.

Minister przedsiębiorczości i technologi, winą za obecne problemy obwinia ekipę PO-PSL.

- Skończyła nam się pula darmowych uprawnień do emisji CO2. Musimy je zacząć płacić. Gdyby poprzedni rząd się lepiej spisał w negocjacjach, to może byłoby inaczej i dziś nie byłoby kłopotów - uważa.

Jadwiga Emilewicz, pytana o słowa wicepremiera Gowina, który powiedział, że wzrost cen prądu, nie przełoży się na ogólny wzrost cen, odpowiada: - To jest łańcuch naczyń powiązanych, podwyżka cen prądu spowodowałaby wzrost cen innych produktów (...) być może wicepremier Gowin powiedział o jedno zdanie za dużo. Nie przemyślał.

Zobacz także

Gość Radia ZET stwierdziła, że „podwyżki cen nigdy nie sprzyjają rządzącym”.

Emilewicz odniosła się również do ewentualnych zmian w gabinecie premiera Morawieckiego jeszcze przed Świętami. „Nieprzewidywane są żadne zmiany w rządzie. Minister Tchórzewski jest dobrym ministrem” – wskazała.  

Cieszy ją piątkowa debata nad wotum nieufności dla rządu. - Pan premier sobie na pewno doskonale poradzi ze wszystkimi wątpliwościami, które opozycja będzie chciała przedstawić - podkreśla minister Jadwiga Emilewicz.

Według gościa Radia ZET: - Najlepszym premierem jest Mateusz Morawiecki. to, co się może Polsce najlepszego przydarzyć, to jest obóz Zjednoczonej Prawicy u władzy.

Na pytanie o ostatnie sondaże, w których opozycja ma coraz lepsze notowania, minister Emilewicz stwierdza: - No wreszcie, po trzech latach, , taka opieszała ta opozycja (...)to jest też normalna sprawa, każda tendencja, jak przeanalizujemy sondaże każdego rządu po trzech latach, taki niewielki spadek zdarza się każdemu rządowi, także poprzednikom naszym. Tak że – wiosna nasza.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD