Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy?

Redakcja
08.03.2017 11:22
kobieta w pracy
fot. East News

Mimo spadającego bezrobocia kobiety wciąż boją się o utratę pracy. Z najnowszego raportu agencji Work Service wynika, że Panie niechętnie proszą też o podwyżkę. Wyższe wynagrodzenie w ubiegłym roku wywalczyły tylko cztery kobiety na dziesięć.

Według ekspertów Polki niechętnie proszą szefostwo o podwyżkę, ponieważ niektórym z nich trudno jest docenić własną pracę. Dodatkowo w Polsce nadal utrzymuje się zasada, że to mężczyzna musi więcej zarabiać, bo utrzymuje dom.

Zobacz również: Jak negocjować wynagrodzenie?

Niektóre Panie, które w ubiegłym roku poszły po podwyżkę nie były też w stanie skutecznie przekonać przełożonego, żeby podniósł im wynagrodzenie. Inaczej było w przypadku mężczyzn. Co czwarty z nich nie musiał prosić o wyższe zarobki, tylko dostał je na wniosek szefa. Mimo to różnice w zarobkach w Polsce i tak są jednymi z mniejszych w Europie. Liderem w tej dziedzinie są za to między innymi Niemcy oraz Wielka Brytania.

Korwin-Mikke o zarobkach kobiet

Słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi Janusz Korwin-Mikke podczas niedawnego wystąpienia w Parlamencie Europejskim stwierdził, że nie widzi problemu w różnicach między zarobkami kobiet i mężczyzn. Ma to wynikać wręcz z uwarunkowana cechami biologicznymi.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Oczywiście, że kobiety powinny mieć niższe pensje od mężczyzn. Są mniej inteligentne - powiedział podczas debaty w Brukseli.

RadioZET.pl/DG