Zamknij

Złóż PIT przez internet, a dostaniesz szybszy zwrot podatku. Jak to działa?

Redakcja
04.04.2017 10:34
Złóż PIT przez internet, a dostaniesz szybszy zwrot podatku. Jak to działa?
fot. softonic.pl

Już 5 milionów Polaków złożyło w 2017 r. PIT -y przez internet. Nie ma im się co dziwić. Rozliczenie podatku w sieci pozwala uniknąć błędów i zaoszczędzić czas. Wprawdzie termin składania deklaracji podatkowych mija 2 maja, jednak im wcześniej to zrobimy, tym szybciej dostaniemy nasze pieniądze.

Dzięki złożeniu PIT-u przez internet, skraca się obieg dokumentów w urzędzie, a to sprawia, że nie trzeba czekać całych trzech miesięcy, ile ma na to fiskus.  Dla elektronicznej deklaracji pod uwagę bierze się datę uzyskania UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru. Na proces realizacji przelewu wpływa także bezbłędne wypełnienie formularza. Jeśli do zeznania wkradnie się błąd, trzeba przygotować korektę. A wtedy odliczanie startuje od nowa.

Warto jednak pamiętać, że w praktyce zdarzają się różne sytuacje. Zwroty są realizowane według kolejności wpływania PIT-ów.

Rozliczenie się przez internet jest szczególnie korzystne dla rodzin wielodzietnych, które mogą liczyć na specjalne traktowanie. Rodziny mające trójkę dzieci lub więcej, pieniądze dostaną w przeciągu 30 dni od wysłania PIT-a. Karta Dużej Rodziny sprawi również, że szybciej dostaniemy nadpłatę. Beneficjenci rządowego programu muszą jedynie zawiadomić właściwy urząd skarbowy o posiadaniu takiej karty. Nie muszą jednak wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że odnotują ten fakt w odpowiedniej rubryce składanej deklaracji. Chodzi o część "Informacje uzupełniające", czyli pole 333 w PIT-36 oraz 141 w PIT-37.

Złożenie zeznania podatkowego w internecie jest bardzo proste. Najlepiej skorzystać z systemu e-Deklaracje, który umożliwia skorzystanie z kreatora dokumentów. System ten jest bardzo intuicyjny i nawet laik jest w stanie rozliczyć się samodzielnie.

Polacy coraz częściej składają PIT-y przez internet. W 2016 roku złożyli ich ponad 8,4 mln, czyli o prawie milion więcej niż rok wcześniej. 2017 r. ma być rekordowy, bowiem do 19 marca do urzędów skarbowych wpłynęło już ponad 5 mln formularzy.

RadioZET.pl/money.pl/strz