Zamknij

Jak żyje się bez PKS-ów? Reporterzy Radia ZET podjęli wyzwanie

Magdalena Kulej
20.03.2019 11:09
Jak żyje się bez PKS-ów? Reporterzy Radia ZET podjęli wyzwanie
fot. Radio ZET

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało już projekt ustawy, która ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały wcześniej zlikwidowane. To realizacja jednej z wyborczych obietnic PiS znanych jako „piątka Kaczyńskiego”. Eliminacja tzw. białych plam transportowych ma kosztować ok. 800 mln zł rocznie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z tych białych plam w środę od samego rana próbują wydostać się reporterzy Radia ZET. Bez autobusu, samochodu, roweru – na Kaszubach i Mazowszu sprawdzają, jak radzą sobie mieszkańcy małych miejscowości, w których zlikwidowano połączenia autobusowe.

Podczas gdy Michał Dzienyński próbował złapać okazję z okolic mazowieckiego Nasielska do Pułtuska, Maciej Bąk sprawdzał na Kaszubach, jak radzą sobie mieszkańcy Wdzydz Kiszewskich, gdzie z początkiem marca PKS skasował wszystkie swoje kursy. To jednak nie utrudniło życia mieszkańcom Wdzydz, bo miejsce po PKS-ie zajęła mniejsza prywatna firma.

Około południa reporterowi Radia ZET udało się dotrzeć do celu. 80-kilometrową trasę pokonał w 3,5 godziny.

Większy problem z przemieszczaniem się jest na Mazowszu. „Panie kochany, tu nic nie jeździ, a na stopa niełatwo” – usłyszał nasz reporter od mieszkańców Mazewa Włościańskiego pod Nasielskiem. 

Pokonanie 40 kilometrów z okolic Nasielska do Pułtuska – autostopem i na piechotę – zajęło mu prawie trzy godziny. Podróż zajęłaby na pewno więcej czasu, gdyby nie życzliwość miejscowych i kierowców. 

Całą podróż reporterów Radia ZET można zobaczyć na Twitterze Radio ZET News.

Zobacz także

RadioZET.pl/MK